8-12 yaş öğrencilerin robotik kodlama uygulama sürecindeki matematiksel becerilerinin incelenmesi
Investigation of mathematical skills of 8-12 years old students in robotics and coding training process
  1. Tez No: 743155
  2. Yazar: BETÜL BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 8-12 yaş grubu öğrencilerinin Robotik Kodlama araçlarıyla oluşturulan etkinliklerle uygulama sürecindeki matematiksel becerilerini incelemektir. Bu araçlar; Scratch blok tabanlı kodlama platformu, Mbot blok tabanlı kodlama ile programlanabilen robotik kiti, Doodle 3D ve Tinkercad isimli üç boyutlu çizim uygulamaları ve üç boyutlu yazıcıdır. Yöntem: Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, İspanya'nın Vigo ilinde bulunan rastgele seçilmiş 8-12 yaş arası öğrencilerden oluşmaktadır. Eğitime gönüllü olarak katılan on iki kişiden oluşan 8-12 yaş arası öğrenciler ile gerçekleştirilen uygulama sürecinde, öğrencilerin robotik ve kodlama araçlarını kullanırken yaşadıkları deneyimler ve eğitim boyunca öğrencilerin düşüncelerini yansıttıkları cümleler incelenerek verilerin analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmada öğrencilerin Robotik Kodlama araçları kullanırken sergiledikleri gelişim olumlu yöndedir. Bu uygulama sürecinde robotik kodlama etkinliklerinde farklı uygulamalar üzerinde öğrencilerin kullandığı veya gelişme gözlemlendiği beceriler geometrik düşünme, algoritmik düşünme, iletişim, orantısal akıl yürütme, muhakeme, problem çözme, temsil/tasvir, matematiksel ilişkilendirme becerileri olarak tespit edilmiştir. Sonuç ve Öneriler: Eğitime katılan öğrencilerin robotik kodlama uygulamalarının bir etkisi olarak matematiksel becerilerinin gelişimi izlendiğinde pek çok beceriye etki ettiği görülmüştür. Öğrenciler, geometrik düşünme, algoritmik düşünme, iletişim, orantısal akıl yürütme, muhakeme, problem çözme, temsil/tasvir, matematiksel ilişkilendirme becerilerini kullanırken; algoritmik düşünme becerileri, temsil/tasvir, problem çözme ve geometrik düşünme becerilerinde gelişim gözlenmiştir. Bu çalışmada blok tabanlı kodlama platformu olarak kullanılan Scratch uygulamasının kullanımıyla öğrencilerin kodlamaya giriş yapabilmelerinin ve algoritma kavramı ve algoritmik düşünme becerisini kullandırmasını sağlaması özelliğiyle öne çıkmaktadır. Scratch platformunun robotik kit olan Mbot aracından önce öğretilmesi öğrencilerin diğer uygulamaları kullanmasını kolaylaştırmıştır. 8-12 yaş öğrencileri ile gerçekleştirilen bu çalışmada sonucunda, bu eğitimin öğrencilerin kazanacakları matematiksel becerilerinin gelişimini hızlandıracağı gözlemlenmiş olup, ilkokul ve ortaokul seviyesindeki öğrencilere robotik kodlama eğitimi önerilmektedir. Bu çalışmada kullanılan Doodle 3D ve Tinkercad üç boyutlu çizim uygulamaları ile öğrencilerin matematik öğretim programındaki konular üzerinde düşünmek durumunda kaldıkları görülmüştür. Matematik dersinde ilgili konuların öğretiminde bu araçların kullanılmasının etkileri araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this research is to analyze the application process of 8-12 age group students from a mathematical perspective with activities created with robotics and coding tools. These tools are Scratch block-based coding platform, Mbot: robotic kit that can be programmed with block-based coding, Doodle 3D and Tinkercad: threedimensional drawing applications and three-dimensional printer. Method: In this study, the case study model, one of the qualitative research methods, was preferred. The study group of the research consists of randomly selected students aged 8-12 in Vigo, Spain. In the application process, which was carried out with students aged 8-12, who participated in the training voluntarily, the experiences of the students while using robotic and coding tools and the sentences in which the students reflected their thoughts during the training were analyzed. Results: In the study, it was seen that 8-12 age group students made progress while using Robotic Coding tools. In this application process, the skills that students used or observed improvement on different activities performed with robotic coding tools were determined as geometric thinking, algorithmic thinking, communication, proportional reasoning, reasoning, problem solving, representation/description, and mathematical association skills. Conclusion and Suggestions: When the development of mathematical skills of 8-12 year old students in the process of robotic coding education was examined, it was seen that many of the students' mathematical skills had a positive effect. Students used geometric thinking, algorithmic thinking, communication, proportional reasoning, reasoning, problem solving, representation/description, mathematical association skills, and it was observed that their algorithmic thinking skills, representation/description, problem solving and geometric thinking skills were improved. In this study, it was seen that students used and improved their algorithmic thinking skills by using Scratch as a block-based coding platform. Teaching Scratch before the Mbot tool, which is a robotic kit, made it easier for students to use other robotic coding tools. As a result of this study, which was carried out with the 8-12 age group, it was observed that robotics and coding education would accelerate the development of students' mathematical skills. For this reason, robotics and coding education is recommended for primary and secondary school students. With the Doodle 3D and Tinkercad three-dimensional drawing applications used in this study, it was observed that the students had to think about the subjects in the mathematics curriculum. The effects of using these tools in teaching related subjects in mathematics lessons can be investigated.