Yabancı dil öğretiminde kullanılan uygulamaların oyunlaştırma öğeleri bakımından incelenmesi
Examination / review of educational software used in language learning applications in the context of gamification
- Tez No: 822218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET KİP KAYABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: 11111, 12345
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Oyunlaştırma; son zamanlarda sadece eğitimde değil; bankacılık, işletme ve pazarlama gibi farklı sektörlerde de giderek daha popüler hale gelmektedir. Ödüller, puanlar, liderlik tabloları ve rozetler gibi oyun öğelerinin oyun dışı bağlamlarda kullanılması şeklinde ifade edebileceğimiz oyunlaştırma, öğrenenleri içerikle meşgul etmek, motive etmek ve onlara destek olmak amacıyla uzaktan eğitim süreçlerinde de etkili olduğu görülen bir yöntemdir. Bu araştırmada, çevrimiçi dil öğrenme uygulamalarında kullanılan oyunlaştırma öğeleri incelenmiştir. Oyunlaştırma öğelerinin ne kadar çok, yaygın ve etkili bir şekilde kullanıldığı incelenmiş ve başarılı bulunan kullanımlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Geri bildirim ve kişiselleştirme gibi bazı unsurlarının sık kullanıldığı görülmüş ancak gerçek ödül ve hikaye gibi unsurlara rastlanmamıştır. Araştırmada çok ya da yaygın kullanılmasından bağımsız olarak etkili olduğu tespit edilen öğelere de değinilmiş, ayrıca şeklen var kabul edilse de etkili olmadığı düşünülen öğelerle ilgili bulgular da ifade edilerek bu konuya da dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre uzaktan eğitim alanında çalışan araştırmacılara, sistem tasarımcılarına ve öğretmenlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Gamification has become increasingly popular recently not only in education but also in different sectors such as banking, business, and marketing. Gamification which could be described as the use of game elements such as rewards, points, leaderboards, and badges in non-game contexts is a method that has been seen to be effective also in distance education processes to motivate and support learners, and engage them with content. In this research, gamification elements used in online language learning applications were examined. The extent to which gamification elements are used, widely, and effectively was examined, and successful uses were attempted to be determined. Some elements such as feedback and personalization were seen to be used frequently, but elements like real rewards and stories were not found. In the research, the items that were found to be effective regardless of whether they were used a lot or widely were also mentioned. Additionally, the findings about the items that were thought to be ineffective even though they were formally accepted were also expressed to draw attention to this issue. According to the results obtained, suggestions were made to researchers, system designers, and teachers working in the field of distance education.