Azerbaycan'da modern dönemde ulusal kimlik tartışmaları
National identity discussions in Azerbaijan in the modern period
- Tez No: 822228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ERAY SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
XIX yüzyıl tüm dünyada olduğu gibi Azerbaycan'da da ulus, millet, milliyetçilik, kimlik kavramlarının tartışılmaya başlandığı bir yüzyıldır. Bu dönemde Azerbaycan'ın Çarlık Rusya kanunlarıyla yönetilmesi kendisinin ulusal kimlik arayışında ciddi etkiler bırakmıştır. Çünkü bu süreç Azerbaycan'ın önündeki iki yüzyılını belirleyecek düzeyde olmuştur. Yönetildiği otorite tarafından ötekileştirilen Azerbaycan halkı kendi değerlerini korumaya çalışırken bir yandan bu sayede kendi modern ulusal kimliğini oluşturmaktaydı. Bir evrim sürecinden geçen bu ulusal kimlik İslamcılık'tan etkilenmiş ve ona göre şekillenmiş, XX yüzyılda İslamcılık Türkçülük'le yer değiştirmiştir. Sovyetler Birliği döneminde uygulanan“Milliyetler Politikası”Azerbaycan halkının Azerbaycancılık ile tanışmasına sebep olmuştur. Bağımsızlık sonrası Ebülfez Elçibey liderliğindeki Azerbaycan Halk Cephesi (AHC) toplumdaki düşünce yapısını tekrardan Türkçülüğe döndürmek için çalışsa da, ondan sonra iktidara gelen Haydar Aliyev siyasetini Azerbaycancılık ile yürütmeyi tercih etmiştir. Bu çalışma Azerbaycan'ın modern dönemdeki ulusal kimlik tartışmalarını İslamcılık, Türkçülük ve Azerbaycancılık gibi düşünce sistemleri üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The XIX century is when the concepts of commonwealth, nation, nationalism, and identity began to be discussed in Azerbaijan, as well as in the whole world. In this period, the rule of Azerbaijan by the laws of Tsarist Russia had serious effects on its search for national identity since this process was at a level that would determine the two centuries ahead of the country. The people of Azerbaijan, who were marginalized by the authority under which they were being governed, were trying to protect their values while creating their modern national identity. This national identity, which has gone through a process of evolution, was influenced and shaped by Islamism, which Turkism replaced in the XX century. People in Azerbaijan first encountered Azerbaijanism as a result of the“Policy of Nationalities”that was implemented during the Soviet Union era. In spite of attempts by the Azerbaijan Popular Front (AHC), led by Abulfez Elchibey after independence, to revert society's attitude to Turkism, Haydar Aliyev, who came to power later, preferred to conduct his politics with Azerbaijanism. This study aims to examine the national identity debates of Azerbaijan in the modern period through thought systems such as Islamism, Turkism, and Azerbaijanism.