Uluslararası ilişkilerde sivil toplum kuruluşlarının yeri ve rolü: Azerbaycan örneği
The place and role of Ngo's in international relations: The case of Azerbaijan
- Tez No: 778339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLAZİM İBRAHİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, Azerbaycan'da sivil toplum kuruluşlarının uluslararası ilişkilerdeki rolünü incelemektir. Araştırma, Azerbaycan'ın kuruluşundan 2022 yılına kadar geçen dönemde ülkede kurulmuş sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını kapsamaktadır. Dünyada bir dönemde siyasi, idari, sosyal ve teknolojik gelişme ekseninde STK'lar öne çıkarak merkezi ve yerel yönetimlerle kamu sorumluluğunda ortak olmaya başladılar. Günümüzde STK'lar ulusal ve uluslararası sorunların çözümünde ve insani yardım projelerinin hemen hemen her ülkede hayata geçirilmesinde oldukça aktif rol oynamaya başlamışlardır. Aynı zamanda STK'ların eylemleriyle de belirlenir. Sivil toplum, yerel, ulusal ve bölgesel düzeylerde modern sosyal ve politik pratiğin önemli bir parçası haline geldi; küresel sivil toplum, uluslararası ilişkilerin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Azerbaycan'da sivil toplum kuruluşları kurulmuş ve sosyal yaşam içerisinde yerini almışlardır
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the role of non-governmental organizations in international relations in Azerbaijan. The research covers the works of non-governmental organizations established in the country from the establishment of Azerbaijan until 2022. In a period in the world, NGOs came to the fore in the axis of political, administrative, social and technological development and started to become partners with central and local governments in public responsibility. Today, NGOs have started to play a very active role in the solution of national and international problems and the implementation of humanitarian aid projects in almost every country. It is also determined by the actions of NGOs. Civil society has become an important part of modern social and political practice at the local, national and regional levels; Global civil society has become an integral part of international relations. Non-governmental organizations were established in Azerbaijan and took their place in social life