Patellofemoral ağrı sendromu olan hastalarda kinezyo bantlama ve diz ortezinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparing the effectiveness of kinesio taping and knee orthosis in patients with patellofemoral pain syndrome
- Tez No: 822238
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN, DOÇ. DR. BİLGEHAN ÇATAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmanın amacı Patellofemoral Ağrı Sendromu (PFAS)'nda kinezyo bantlama tedavisi ve diz ortezi tedavisinin etkinliklerini karşılaştırmaktır. Araştırmaya 54 hasta dahil edilmiş ve hastalar kinezyo bantlama grubu (KBG) (n=18), ortez grubu (OG) (n=18) ve kontrol grubu (KG) (n=18) olmak üzere 3 grubu ayrılmıştır. Tüm gruplara progresif bir egzersiz programı uygulanmış ve hastalar haftada 2 gün olmak üzere 6 hafta tedavi görmüştür. KBG'na her seansta kinezyo bantlama uygulanırken, OG'na ise diz ortezi verilerek 6 hafta boyunca kullanmaları istenmiştir. Değerlendirmede Vizüel Analog Skala (VAS), Kujala Skoru, Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS), izokinetik kuvvet testi (İKT) ve eklem pozisyon hissi (EPH) testi kullanılmıştır. Grup içi yapılan değerlendirmede tüm tedavi gruplarında tedavi öncesine göre VAS, Kujala, KOOS ve İKT sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme görülmüştür (p0,05). KOOS, İKT ve EPH sonuçlarında grupların birbirine üstünlükleri bulunmadığı görülmüştür (p>0,05). Bu sonuçlar bize PFAS tedavisinde egzersiz tedavisinin yanında kinezyo bantlama uygulamasının ve diz ortezi kullanımının tedaviyi olumlu yönde etkileyebileceğini düşündürmüştür. Anlamlı farkın sınırlı parametrede bulunması ise bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the efficacy of kinesio taping treatment and knee orthosis treatment in Patellofemoral Pain Syndrome (PFAS). 54 patients were included in the study and the patients were divided into 3 groups as kinesio taping group (KTG) (n=18), orthotics group (OG) (n=18) and control group (CG) (n=18). A progressive exercise program was applied to all groups and the patients were treated for 6 weeks, 2 days a week. While kinesio taping was applied to KTG in each session, knee orthosis was given to OG and they were asked to use it for 6 weeks. Visual Analogue Scale (VAS), Kujala Score, Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS), isokinetic strength test (IST) and joint position sense (JPS) test were used in the evaluation. A statistically significant improvement was observed in the results of VAS, Kujala, KOOS and IST in all treatment groups compared to pre-treatment in the evaluation made within the group (p0.05). It was observed that there was no difference between the groups in the results of KOOS, IST and JPS (p>0.05). These results suggest that, in addition to exercise therapy, the application of kinesio taping and the use of knee braces may have a positive impact on PFAS treatment. The fact that the significant difference was found in the limited parameter showed that more research is needed on this subject.