Profilaktik ve akut statin uygulamasının testis torsiyonu sonrası doku hasarı ve sperm kalitesi üzerine olan etkilerinin araştırılması
The effects of prophylactic and acute statin administration on tissue damage and sperm quality after testicular torsion
- Tez No: 822239
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Testis torsiyonu, akut ürolojik bir durumdur. Spermatik kordun ve tunika vajinalis'in veya tunika vajinalis içindeki testisin yanlış fiksasyonuyla meydana gelen rotasyondan kaynaklanmaktır. Torsiyonun süresine ve derecesine bağlı olarak, testis fonksiyonu etkilenebilmektedir. Torsiyon-detorsiyonda meydana gelen hipoksi hasarına bağlı olarak dokuda apoptoz ve inflamasyon yanında reaktif oksijen türevlerinin, hücre içi Ca+2 ve hücre adezyon moleküllerinin artması gibi durumlar meydana gelmektedir. Ayrıca yapılan çalışmalarda testis torsiyonundan sonra sperm konsantrasyonunun azaldığı ve anormal morfolojili sperm sayısının arttığı gözlenmiştir. Testis torsiyonunda erken teşhis ve tedavi, hipoksi sonrası dokuda meydana gelen hasarın bir kısmının önlenmesi açısından önemlidir. Bu amaçla yapılan çalışmalarda antienflamatuar ve antiapoptotik ajanların önemi artmıştır. HMG Co-A redüktaz inhibitörleri olan statinler antiapoptotik, antienflamatuar ve vasküler koruyuculuk gibi pleiotropik etkilere sahiptir. Bu tez çalışmasında, testis torsiyonunda statinlerin profilaktik ve akut etkileri incelenmiştir. Yapılan histopatolojik incelemeler ve sperm analizleri sonucunda statinlerin testis dokusu, spermatogenez, sperm motilite ve morfolojisi üzerinde iyileştirici etkileri olduğu gözlenmiştir. Protein analizleri sonuçlarına göre statinlerin, hücrenin hayatta klaması için önemli proteinlerin ekspresyonunu değiştirdiği gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, testis torsiyonunda koruyucu ya da tedavi amaçlı statin kullanımının, testiste fonksiyonel ve yapısal olarak iyileştirici etki gösterdiği ve hücre içi yolakları etkileyerek hücrenin hayatta kalmasını sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion is a serious urologic disease. It is caused by the wrong fixation of the spermatic cord and tunica vaginalis or the testicle within the tunica vaginalis. The testicular function may be impacted depending on the length and degree of twisting. In addition to apoptosis and inflammation in the tissue caused by hypoxia damage, reactive oxygen derivatives, intracellular Ca+2, and cell adhesion molecules increase in torsion-detorsion. Furthermore, investigations have revealed that following testicular torsion, sperm concentration decreases and the number of sperm with abnormal morphology rises. Early recognition and treatment of testicular torsion are critical to preventing some tissue damage following hypoxia. The importance of anti-inflammatory and anti-apoptotic medicines has increased in research performed for this purpose. Statins, which are HMG Co-A reductase inhibitors, have antiapoptotic, anti-inflammatory, and vascular protective effects. The prophylactic and acute effects of statins in testicular torsion were studied in this thesis. According to histological investigations and sperm analyses, statins had beneficial effects on testicular tissue, spermatogenesis, sperm motility, and morphology. Statins were shown to change the expression of proteins crucial for cell survival, according to protein analysis results. The findings suggest that using statins for protective or therapeutic purposes in testicular torsion improves functional and structural characteristics of the testis and promotes cell survival by regulating intracellular pathways.