Paket turlarda müşteri memnuniyetsizliğinin tespit edilmesi ve çözüm önerileri (Antalya yöresinde bir araştırma)
Detecting customer dissatisfaction in package tours and solution suggestions (A research in Antalya region)
- Tez No: 822255
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE TUNÇSİPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Son yıllarda dünya genelinde tatillerin önemli bir kısmının paket turlarla gerçekleşiyor olması ve bu tatillerin Türk turizminde %65'lere varan büyük bir orana tekabül etmesi göz önünde bulundurularak konu üzerinde araştırma yapılmasına karar verilmiştir. Bu açıdan özellikle memnuniyet ve memnuniyetsizlik yaratan durumların belirlenerek mevcut durum tespitlerinin paylaşılması amacıyla Türkiye turizminin en önemli merkezlerinden Antalya yöresinde inceleme inceleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Memnuniyetsizliğe sebebiyet veren konuların tespit edilerek giderilmesi ve iyileştirilmesi durumunda gerek ülke imajının gerekse işletmelerin verimliliklerinin yükseleceği görüşü savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Considering that in recent years, a significant portion of holidays around the world have been through package tours and that these holidays account for up to 65% of Turkish tourism, it was decided to conduct research on the subject. In this respect, a review study was carried out in the Antalya region, one of the most important centers of Turkish tourism, in order to identify the situations that create satisfaction and dissatisfaction and to share the current situation findings. It is argued that if the issues that cause dissatisfaction are identified, resolved and improved, both the country's image and the productivity of the enterprises will increase.