Rekreasyonel turizm faaliyetlerinde turist rehberliği hizmetlerine ilişkin bir değerlendirme: Paket tur örneği
An assesment related to tourist guide services within the scope of recreational tourism activities: Package tour sample
  1. Tez No: 567999
  2. Yazar: SEVCAN BİLGİMÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bireylerin yaşamlarında boş zamanının çoğalması ve önemli hale gelmesiyle birlikte rekreasyon ve turizm faaliyetlerine katılım günümüzde önemli bir yer tutmaktadır. Bu faaliyetlerinden biri olan paket turlara katılım turizm hareketlerinin en önemli parçalarından biridir. Rekreasyon ve turizm hizmet yoğun ve bununla birlikte müşteri memnuniyetinin en önemli olduğu sektörlerdir. Paket turlarda memnuniyet sağlanmasında en önemli faktörden biri ise turist rehberleridir. Turist rehberlerinin tur sırasında ki hizmet ve performansı turistlerin farklı bir deneyime sahip olmasını ve buna bağlı olarak turist memnuniyetinin artmasını sağlamaktadır. Turist rehberlerinin kendilerini hangi yönlerden geliştirmesi gerektiği, rehberli turlara katılan bireylerin memnun olunan ve olunmayan durumların belirlenmesi ile gerçekleşebilir. Çalışmanın amacı, paket tur katılımcılarının, tur boyunca onlara eşlik eden turist rehberinden memnuniyet düzeylerini belirlemek, aynı zamanda memnuniyet düzeylerinin artmasına yardımcı olacak faktörleri ortaya çıkarmaktır. Bu doğrultuda, paket tur katılımcılarına turist rehberinden memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi için anket uygulaması yapılmış, çıkan sonuçlar SPSS 21.0 istatistik paket programı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların, turist rehberlerinden ortalama üstü bir memnuniyet düzeyine sahip oldukları ancak tam anlamda bir memnuniyet duymadıkları belirlenmiş, ayrıca memnuniyet düzeyinin bazı demografik değişkenlere göre değiştiği tespit edilmiş ve bununla birlikte turist rehberlerine memnuniyeti arttırmak için kendilerini geliştirme konusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increase of leisure time in the lives of individuals and increasing importance of it, participation in recreation and tourism activities occupy an important place today. Participation in package tours is one of the most important parts of tourism activities. Recreation and tourism services are intensive and, along with this, the most important sectors where customer satisfaction is of great significance. This in mind, one of the most important factors in providing satisfaction in package tours is tourist guides. The service and performance of tourist guides during the tour enables tourists to have a different experience and consequently increase the satisfaction of tourists. The directions in which tourist guides should develop themselves can be realized by determining the satisfied and unacceptable situations of the individuals participating in guided tours. The aim of the study is to determine the satisfaction levels of the package tour participants during the tour and the factors that will help them to increase their satisfaction levels. In this direction, questionnaire was applied to the package tour participants to determine their satisfaction level from the tourist guide, and the results were evaluated with SPSS 21.0 statistical package program. At the end of the research, it was determined that the participants had an average satisfaction level above the tourist guides but could not create a complete satisfaction; in addition, it was determined that the level of satisfaction varied according to some demographic variables, and suggestions were made to improve themselves in order to increase satisfaction with tourist guides.