10.yıl arterindeki 3 eş düzey sinyalize kavşağın akıllı kavşak performanslarının incelenmesi
Investigation of smart intersection performances of 3 peer-level signalized intersections in the 10th year artery
- Tez No: 822269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kentlerdeki nüfus artışı hızıyla beraber araç sayısı da artmış ve buna bağlı olarak yaşanan trafik problemleri de artış göstermektedir. Tarih boyunca verimli kullanımı için çeşitli çalışmalara konu olan zaman kavramının ulaştırma mühendisliği açısından tasarrufunu sağlamak için farklı metot ve yöntemlerde iyileştirme çalışmaları yapılmıştır İstanbul ili Zeytinburnu ilçesi 10.yıl arterinde bulunan Mevlana Kapı, Silivri kapı ve Belgradkapı eş düzey sinyalize kavşaklarında gerçekleştirdiğimiz çalışmamızda artan trafik yükleri sebebiyle araç gecikme süreleri, ortalama hız değerleri ve seyahat sürelerinde artışların olduğu tespit edilmiş ve değerlerin optimum seviyeye indirilmesi için iyileştirme çalışmalarına ihtiyaç olduğu görülmüştür. Çalışmada kullanılacak veriler İstanbul Büyükşehir Belediyesi ulaşım daire başkanlığı tarafından yol içerisine yerleştirilmiş araç sayım lopları tarafından zirve saat trafiği (08.00-09.00) ve zirve saat dışı trafiği (14.00-15.00) olarak sayımları yapılmış, mevcut kullanımda olan sinyalize devre süreleri de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilmiştir. Tez çalışması kapsamında şehir içi trafik yoğunluğu dünya sıralamasında 5 ve Avrupa sırlamasında ise 2. Sırada yer alan İstanbul ili seçilmiştir. Seçilen hat üzerinde bulunan kavşakların koordine olarak çalıştırılması ve farklı senaryolar ile akıllı kavşakların kombinasyonların denenmesi yöntemi ile hat üzerindeki araç başı gecikmelerin, toplam seyahat süresi, ortalama hız, CO2 salınımı, NOx salınımı ve Yakıt tüketim değerlerinin azaltılması ve güzergah boyundaki ortalama hızın arttırmak için akıllı kavşak yaklaşımı Aimsun mikro simülasyon programı kullanılarak incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda araç başı gecikmelerde %10'dan %97'ye kadar, toplam seyahat sürelerinde %9'dan%67'ye kadar, ortalama hız değerlerinde %5'den %67'ye kadar, CO2 salınım değerlerinde %1'den %18'e kadar, NOx salınım değerlerinde %-4'den %16'ya kadar, Yakıt tüketim değerlerinde %1'den %32'ye kadar iyileştirmeler farklı senaryolar üzerinden hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wıth the ıncrease ın populatıon in cıtıes, the number of vehıcles has also ıncreased and the traffıc problems experıenced accordıngly ıncrease. Improvement studıes have been made ın dıfferent methods and methods ın order to save the concept of tıme, whıch has been the subject of varıous studıes for ıts effıcıent use throughout hıstory, ın terms of transportatıon engıneerıng. In our study, whıch we carrıed out at the Mevlana Gate, Silivri Gate and Belgradkapı at-grade sıgnalızed ıntersectıons located ın the 10th year artery of Zeytinburnu dıstrıct of Istanbul provınce, ıt was determıned that there were ıncreases in vehıcle delay tımes, average speed values and travel tmes due to ıncreasıng traffic loads, and ımprovement studıes were needed to reduce the values to the optimum level. seen. The data to be used ın the study were counted as peak hour traffıc (08.00-09.00) and peak out-of-hours traffic (14.00-15.00) by the vehicle counting lobes placed in the road by the Istanbul Metropolıtan Munıcıpalıty Department of Transportaton, and the sıgnalızed cırcuıt tımes in current use were determined by the Istanbul Metropolitan Municipality. provided. Wıthın the scope of the thesıs study, the cıty of Istanbul, whıch ranks 5th ın the world rankıng and 2nd ın the European rankıng, was chosen for urban traffıc densıty. By coordınatıng the ıntersectıons on the selected lıne and testıng combınatıons of smart ıntersectıons wıth dıfferent scenarıos, smart ıntersectıons are used to reduce delays per vehıcle on the lıne, total travel tıme, average speed, CO2 emıssıons, NOx emıssıons and fuel consumptıon values, and to ıncrease the average speed along the route. approach was examıned usıng the Aımsun mıcro sımulatıon program. As a result of the examınatıons made, delays per vehıcle range from 10% to 97%, total travel tımes from 9% to 67%, average speed values from 5% to 67%, CO2 emıssıon values from 1% to %. Improvements from 4% to 16% in NOx emıssıon values, from 1% to 32% in fuel consumptıon values, are calculated over dıfferent scenarıos.