Text2test: From natural language descriptions to executable test cases using named entity recognition
Text2test: Varlık isimleri tanıma teknikleri kullanarak doğal dil'de yazılmış test cümlelerinden yürütülebilir test senaryolarına
- Tez No: 822272
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, mobil uygulama kullanıcı arayüzlerinin (UI'ler) otomatik testi için yenilikçi bir yaklaşım olan text2test'i sunuyoruz. Mobil uygulamalar giderek daha yaygın hale geldikçe, kullanıcı dostu kullanıcı arayüzlerinin sağlanması önemli hale geldi ve bu da verimli test metodolojilerine daha fazla ihtiyaç duyulmasına yol açtı. Bununla birlikte, değişen ekran boyutları, sürümler arasında değişen UI öğeleri nedeniyle test durumu revizyonları gereksinimi UI testlerini zorlaştırır. Bu zorlukların üstesinden gelmek için, Varlık İsimleri Tanıma (NER) ve anlamsal benzerlik hesaplamalarını kullanarak doğal dil cümlelerinden test senaryolarını yürüten Android API'lerini kullanan bir yazılım text2test'i sunuyoruz. Doğal dil test senaryolarının açıklamalarından UI öğelerini ve eylemleri tanımlamak için bir NER modeli eğiterek UI öğeleri ve UI etkileşimleri arasındaki boşluğu dolduruyoruz. Bir uygulamanın UI öğelerinin XML meta verilerini içeren DOM yapısını kullanarak, belirlenen eylemle ilişkili uygun UI öğesini doğru bir şekilde tespitini sağlıyoruz. Son olarak, NER modelimiz tarafından çıkarılan bilgileri ve semantik benzerlik ile tespit edilen öğeleri kullanarak, Android uygulamalarında test senaryolarını yürütebilen bir yazılım geliştirdik. Deneylerimiz, text2test'in öğe-eylem çiftlerini belirlemede \%92'lik bir kesinlik oranı ve beklenen UI öğelerini tespit etmede ortalama \%88'lik bir doğruluk oranı ve Android uygulamalarında test senaryolarını tam olarak yeniden oluşturmak için \%76'lık bir başarı oranı elde ettiğini göstermektedir. Yaklaşımımız, manuel müdahaleyi ve komut dosyası güncelleme ihtiyacını azaltır ve verimli ve güvenilir UI testi için bir çözüm olanağı sunar.
Özet (Çeviri)
In this work, we present text2test, an innovative approach for automated testing of mobile application user interfaces (UIs). As mobile applications become increasingly prevalent, ensuring robust and user-friendly UIs has become essential, leading to a greater need for efficient testing methodologies. However, testing UIs poses challenges due to varying screen sizes, evolving UI elements across versions, and the need for frequent test case revisions. To address these challenges, we propose text2test, which combines named entity recognition (NER) and semantic similarity computations in a framework using Android APIs to execute test cases from natural language descriptions. We bridge the gap between textual input and UI interactions by training a NER language model to identify UI elements and actions from natural language test case descriptions. Using the DOM structure of an application, containing XML metadata of UI elements, we accurately detect the appropriate UI element associated with the action. Finally, using the information extracted by the NER model and the elements detected using semantic similarity we developed a framework that can execute test cases on Android applications. Our experiments show that text2test achieves a 92\% precision rate in identifying element-action pairs and an average accuracy of 88\% in detecting expected UI elements and a 76\% success rate to fully reproduce test cases on Android applications. Our approach streamlines automated UI testing, reducing manual intervention and the need for frequent script updates and promises a solution for efficient and reliable UI testing.