Ticari süprem ve ribana örme kumaşlarda hava geçirgenliği ve nem yönetiminin araştırılması
Investigation of commercial single jersey and rib knitted fabrics? air permeability and moisture management properties
  1. Tez No: 348528
  2. Yazar: FİGEN SELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı ticari amaçla üretilmiş olan örme kumaşların örgü tipi, iplik numarası ve gramajının konfor parametreleri üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu amaçla farklı iplik numaralarında, ham maddeleri % 100 pamuk olan süprem, 1x1 ribana, 2x1 ribana kumaşların hava geçirgenliği ve nem yönetimi özellikleri belirlenmiştir. Kumaşların hava geçirgenliği ve nem yönetim özellikleri sırasıyla TEXTEST FX3300-III hava geçirgenliği ölçüm cihazı ve SDL Atlas MMT nem yönetimi ölçüm cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Bulgularımız, çalışmada kullanılan kumaşlar arasında, süprem kumaşların en yüksek hava geçirgenliğine sahip olduğu ve iplik numarası inceldikçe tüm kumaşların hava geçirgenliği değerinin arttığı görüşünü desteklemektedir. Çalışmada kullanılan kumaşlar arasında süprem kumaşlar en iyi nem yönetim kapasitesine sahip kumaşlardır. Ayrıca bulgularımız, tüm kumaşlarda gramaj değeri azaldıkça ıslanma süresinin azaldığı, maksimum absorbsiyon hızı ve yayılma hızı değerlerinin arttığı görüşünü desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the effects of knitting type, yarn count and fabric weight of commercial knitted fabrics on comfort parameters. For this purpose, air permeability and moisture management properties of 100% cotton single jersey, 1x1 rib and 2x1 rib fabrics were determined. Air permeability and moisture management properties of all fabrics were measured by using TEXTEST FX3300-III air permeability tester instrument and SDL Atlas MMT Moisture Management Tester, respectively. Our results suggests that single jersey fabrics are the most air permeable fabrics and air permeability of fabrics increases as yarn gets finer for all fabric types. Single jersey fabrics have the best most moisture management properties among all other fabrics used in our study. Our results also suggest that wetting time decreases, maximum absorbtion rate and spreading speed increases as fabric weight increases for all fabric types.