How does quality of life (QoL) affect city attractiveness and internal migration in Turkey?
Yaşam kalitesi standartları Türkiye'de şehirlerin çekiciliğini ve iç göçü ne düzeyde etkilemektedir?
- Tez No: 822275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Yönetim Bilişim Sistemleri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Econometrics, Management Information Systems, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abdullah Gül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma literatürde sıkça analiz edilmiş olan yaşam kalitesinin şehirlerin çekiciliğine etkisini ve bu etkinin sonucunda da Türkiye'de iç göçün nasıl şekillendiğini incelemektedir. İç göçün dengelenmesi ülkeler adına büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu yüzden iç göçü etkileyen sosyo ekonomik faktörler de bir o kadar önem arz etmektedir. İç göç üzerindeki etkili faktörlerin incelenmesi için 2012-2021 yılları arasındaki iç göç verileri kullanılmış ve sosyo ekonomik verilerin iç göç verileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmaya göre Türkiye'de iç göç yönelimi doğu yönünden batıya doğrudur. Bunun temel sebeplerinden bazıları ise batıda bulunan şehirlerin sosyo ekonomik yönden daha fazla fırsat barındırması ve bu fırsatlara daha kolay ulaşım sunabilmesi olarak sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study reexamines the link between quality of life (QoL) factors, city attractiveness, and internal migration in Turkey. The management of internal flows can bring significant benefits to a country in balancing the opportunities between regions or cities. To tackle unequal access to opportunities, the factors that induce internal migration should be understood. This study examines a set of pull and push factors for internal migration by spatial econometric analysis and GIS applications. This thesis finds that when the accessibility of amenities increases, the city becomes more attractive and preferable for migrants. In addition, socioeconomic factors also play a significant role in the decision-making process of migrants. In this study, this thesis used a panel dataset that includes socioeconomic and contextual data such as distances to the amenities for each Turkish city in the years between 2012 and 2021. The results show that, in Turkey, internal migration flows from the East to the West, where opportunities are better. Finally, the human capital level of migrants can cause a variety of thoughts about factors, and it can change the order of significance of the variables for people who have a different level of human capital such as education level. Based on the findings, the paper offers several policy suggestions for ensuring a balanced migration in Turkey.