Organik ürün pazarına yönelik tüketici tutumu
Consumer attitude to the organic product market
- Tez No: 822286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KARAMEHMET ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çevresel sorunların artarak günümüzdeki halini alması, bilinçlenen tüketicilerin bu durumdan rahatsız olmaları sonucu üretim sistemlerinde değişimler meydana gelmiş ve bu değişimler karşımıza organik ürün kavramını getirmiştir. Bilinçlenen tüketicilerin organik ürünlere karşı talep artışlarının devam etmesi organik pazar kavramını doğurmuştur. Bu çalışmada tüketicilerin, organik ürün pazarında yer alan organik ürünlere yönelik tutumlarını incelemek ve organik ürünleri tercih etmelerinde etkili olan faktörleri belirlemek amaçlamaktadır. Araştırma çalışması nitel araştırma yöntemine dayalı olarak yapılmış ve araştırmada odak grup görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışma süresince organik ürün pazarı hakkında bilgi sahibi olan ve olmayan X, Y ve Z kuşağından tüketicilerin katılımı ile gerçekleşen odak grup oturumlarında, katılımcıların önceden hazırlanmış sorulara verdikleri yanıtlar ile organik ürün pazarına yönelik tutumunu incelemiş ve analiz edilmiştir. X, Y, Z kuşağına mensup altışar kişiye araştırma çalışması hakkında bilgi verilmiş ve önceden hazırlanmış on adet soru yöneltilmiştir. Araştırma üç farklı oturumda gerçekleşmiştir. Katılımcıların cevaplarına göre“Organik Ürün Pazarına Yönelik Tüketici Tutumu”analiz edilmiş, incelenmiş ve yorumlanmıştır. Yapılan araştırma çalışmasından hareket ile toplanan veriler araştırmanın sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As environmental problems have increased and become today's, conscious consumers are disturbed by this situation, changes have occurred in production systems and these changes have brought the concept of organic product to us. The continuation of the demand increase of conscious consumers against organic products has given birth to the concept of organic market. In this study, it is aimed to examine the attitudes of consumers towards organic products in the organic product market and to determine the factors that affect their preference for organic products. The research study was based on the qualitative research method and focus group interview technique was used in the research. During the focus group sessions with the participation of the X, Y and Z generation consumers who have or do not have knowledge about the organic product market, the answers given by the participants to the pre-prepared questions and their attitudes towards the organic product market were analyzed and analyzed. Six people from the X, Y and Z generations were informed about the research study and ten pre-prepared questions were asked. The research was carried out in three different sessions. According to the answers of the participants,“Consumer Attitude towards the Organic Product Market”was analyzed, examined and interpreted. The data collected from the research study were evaluated in the conclusion part of the research.