Bazı üzüm çeşitlerinde kış gözü verimliliğinin saptanması ile optimum budama seviyelerinin belirlenmesi
Determining the winter bud fertility and obtaining optimum pruning levels in some grape varieties
- Tez No: 822287
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu araştırma, Kalecik Karası, Hasan Dede, Gülgülü, Aloğlu, Narince, Hatun Parmağı ve Çavuş üzüm çeşitlerinde kış gözü verimliliğini belirleyerek, en uygun ürün yükünü (şarj) tavsiye edebilmek için yürütülmüştür. Arazide, kış budamasında omca üzerinde her çeşitten 10 gözlü 10'ar adet bir yıllık sürgün bırakılmıştır. Serada, kış budamasında omca üzerinde her çeşitten 10 gözlü 10'ar adet bir yıllık sürgün alınarak ithal torf bulunan viyoller içine tek gözlü çelikler halinde dikilmiştir. Çeşitlere ait göz verimliliği, gözlerin uyanmasından sonra sürgün üzerindeki salkım taslaklarının sayılması ile belirlenmiştir. Arazi ve seradan elde edilen veriler birlikte değerlendirildiğinde, optimum verim alabilmek için Kalecik Karası, Hasan Dede, Gülgülü, Aloğlu, Narince, Hatun Parmağı ve Çavuş üzüm çeşitlerinin 5.-6. göz üzerinden budanması tavsiye edilebilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to recommend the winter bud fertility and the optimal pruning crop load Kalecik Karası, Hasan Dede, Gülgülü, Aloğlu, Narince, Hatun Parmağı and Çavuş grape cultivars. In the field, during the winter pruning, containing 10 buds, 10 each piece one year shoots of all kinds were left on the grape vines. In the greenhouse, during the winter pruning, containing 10 buds, 10 each piece one year shoots of all kinds by taking on the grape vines and planted as single buds cuttings in viols with imported peat. Bud productivity of the cultivars was determined by counting the cluster stubs on the shoots after the bud awakened. In the field and the greenhouse when the data obtained are evaluated together in order to get optimum yield, Kalecik Karası, Hasan Dede, Gülgülü, Aloğlu, Narince, Hatun Parmağı and Çavuş grape varieties 5.-6. pruning over the bud is recommended