Tour guiding and organizational culture: Lessons learned?
Tur rehberliği ve organizasyon kültürü: Çıkarılan dersler?
  1. Tez No: 822304
  2. Yazar: OĞUZ YİĞİT ÇAMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ARSLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada profesyonel turist rehberleri ile seyahat acentaları arasında yaşanan sorunlar ve bu sorunların çözüm yollarının detayları ele alınmıştır. TÜRSAB'a kayıtlı seyahat acentaları ve rehberlik meslek odalarına kayıtlı rehberler, hem meslek gruplarının karşılaştıkları sorunlara hem de çözümlerine yönelik çalışma grubunu oluşturmaktadır. Çalışma grubunu Aydın Turist Rehberleri'ne kayıtlı profesyonel turist rehberleri oluştururken, seyahat acentelerini oluşturan çalışma grubunu Kuşadası ilçesinde faaliyet gösteren TÜRSAB'a kayıtlı acenteler oluşturmaktadır. Karşılıklı sorunları ele almak amacıyla 10 profesyonel turist rehberi ve 5 seyahat acentası yetkilisi ile 4 yarı yapılandırılmış sorudan oluşan görüşme yapılmıştır. Bulgular sonucunda seyahat acentalarının rehberlerle yaşadıkları temel sorun yüksek rehber ücretidir. Seyahat acentesi yetkilileri, yüksek baz ödemelere yönelik bir düzenlemeyi çözüm olarak görüyor. Tur rehberlerinin seyahat acentaları ile yaşadıkları sorunların başında acentaların her yıl bakanlık tarafından belirlenen taban ücreti ödemek istememeleri ve acentaların tur sözleşmesi konusuna dikkat etmemeleri gelmektedir. Tur rehberleri, taban ücretin tamamının ödenebilmesi için yasal düzenlemelerin getirilmesi ve tur öncesi seyahat acentelerine sözleşmenin hatırlatılması gerektiğini düşünmektedirler.
Özet (Çeviri)
In this study, the problems experienced between professional tourist guides and travel agencies, as well as the details of the solutions to these problems, are discussed. Travel agencies registered in TÜRSAB and guides registered in guidance professional chambers constitute the working group regarding the problems faced by both professional groups and their solutions. While the working group consists of professional tourist guides registered with Aydin Tourist Guides, the working group that constitutes the travel agencies consists of agencies registered with TÜRSAB, operating in the Kusadasi district. In order to address the mutual problems, an interview consisting of 4 semi-structured questions was conducted with 10 professional tourist guides and 5 travel agency officials. As a result of the findings, the main problem that travel agencies experience with guides is the high guide payment. Travel agency officials see a regulation on high base payments as a solution. At the beginning of the problems experienced by tour guides with travel agencies are the facts that the agencies do not want to pay the base fee determined by the ministry every year and that the agencies do not pay attention to the subject of the tour contract. Tour guides think that legal regulations should be introduced in order to pay the base payment in full, and travel agencies should be reminded about the contract before the tour.