Sığır et yan ürünlerinden enzimatik hidroliz yöntemi ile elde edilen protein hidrolizatlarının bazı kalite ve fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some quality and functional properties of protein hydrolysates obtained by enzymatic hydrolysis method from beef by-products
  1. Tez No: 822309
  2. Yazar: ALİME CABİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada; sığır akciğer, böbrek, kalp, işkembe ve tıraşlama artığı etleri alkalaz enzimi ile 0, 60, 90 ve 120 dk boyunca ayrı ayrı hidrolize edilerek protein hidrolizatları elde edilmiştir. Enzim inkübasyon koşulları tüm gruplar için 50 ºC'de pH 8 olarak ayarlanmıştır. Oluşan sıvı protein hidrolizatlarının; kuru madde ve protein içeriği, hidroliz derecesi (%), antioksidan özellikleri (ABTS ve DPPH radikal süpürme aktiviteleri), serbest amino asit kompozisyonu, sıvı hidrolizatların viskozite özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca, in vitro Anjiyotensin I-Dönüştürücü Enzim (ADE) enzim inhibisyon etkisi ve Lipoksigenaz (LOX) enzim inhibisyon etkileri incelenmiştir. Sıvı hidrolizatlar içerisinde en yüksek protein içeriği, akciğerin 120. dk'daki hidrolizatında olup %8.75'ini oluşturmaktadır. Hidroliz derecesi enzim hidrolizi ile artmıştır. En yüksek hidroliz derecesini %61.9 oranında işkembe örneğinin 120. dk'daki hidrolizatı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, protein hydrolysates were obtained by hydrolyzing beef lung, kidney, heart, tripe and meat trimming separately for 0, 60, 90 and 120 minutes with alcalase enzyme. Enzyme incubation conditions were adjusted to pH 8 at 50 °C for all groups. Dry matter and protein content, degree of hydrolysis (%), antioxidant properties (ABTS and DPPH radical scavenging activities), free amino acid composition, and viscosity of liquid hydrolysates were investigated. In addition, in vitro ACE enzyme inhibition effects and Lipoxygenase (LOX) enzyme inhibition effects were investigated. Among the liquid hydrolysates, the highest protein content is in the lung hydrolyzate at 120 minutes, constituting 8.75%. The degree of hydrolysis increased with enzyme hydrolysis. The hydrolyzate of the rumen sample showed the highest degree of hydrolysis at the rate of 61.9% at the 120th minute.