Ukrayna'daki kobzar geleneği ve Türkiye'deki aşık tarzı şiir geleneği
The kobzar tradition in Ukraine and the ashik poetry tradition in Turkey
- Tez No: 822328
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Her ulusun farklı kültür seviyelerinde temsil edilen kendine özgü zihinsel özellikleri, görüş sistemi ve algıları vardır. Aynı zamanda, farklı, genellikle uzak bölgelerde yaşayan halkların geleneklerinin birçok benzer yanları da vardır. Halk kültürü, milleti oluşturan bireylerin hayat felsefesinin ahlak anlayışının, gelenek, göreneklerinin en güzel aynasıdır. Ukrayna halk kültürünün en önemli taşıyıcılarından biri de kobzarlardır. Aynı zamanda âşıklık geleneği de Türk kültürünün çeşitliliğini ve zenginliğini gösteren en önemli unsurlardan biridir. Her bir sanatçı, kendi geleneğinin köklerine bağlı kalarak ve kendi toplumunun deneyimlerini yansıtarak eserler ortaya koymaktadır. Türkiye'deki âşıklık geleneği ile Ukrayna'daki kobzar geleneği birçok yönüyle benzeşmektedir. Bu ortak özellikler geleneğin temsilcilerinin yetişmelerinde, yaratma ve icra ortamlarında, usta-çırak ilişkilerinde, eserlerinin tematik düzeyde ve geleneklerin gelişmelerinde görmekteyiz. Ancak her milletin tüm zenginliğini ve özelliğini gösteren bazı farklılıklar da vardır. Bu farklılıkları kobzar ve âşıkların geleneklerinde de görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Each nation has its own unique mental characteristics, worldview, and perceptions, represented at different cultural levels. Additionally, the traditions of different peoples, often living in distant regions, share many similarities. Folk culture is the most beautiful reflection of the life philosophy, moral understanding, and traditions of the individuals who make up a nation. One of the most important carriers of Ukrainian folk culture is the kobzars, while the ashik tradition is also one of the key elements showcasing the diversity and richness of Turkish culture. Each artist creates their works while staying true to the roots of their tradition and reflecting the experiences of their own society. The ashik tradition in Turkey and the kobzar tradition in Ukraine have many similarities. We can observe these shared characteristics in the upbringing of their tradition bearers, their creative and performance environments, master-apprentice relationships, the thematic levels of their works, and the development of traditions. However, there are also some differences that showcase the richness and uniqueness of each nation. We can observe these differences in the traditions of kobzars and ashiks.