Sıçanlarda gürültüye bağlı işitme kaybında allisinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of allicin on noise-induced hearing loss in rats
- Tez No: 822338
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH DALĞIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Gürültüye bağlı işitme kaybı (GBİK) çok şiddetli bir gürültüye maruz kalma sonucunda işitme kaybı meydana gelmesidir. Yüksek sese maruziyet ile iç kulağa yüksek mekanik enerji dalgaları yayılır. Kohlear sıvının hızla yer değiştirmesine, dış saçlı hücrelerde ve basiler membranda hasara, stria vaskülariste ödeme, endokohlear potansiyelin ve kohleada kan akımının değişimine neden olur. Kohlear kan akımında geçici bir azalma, hipoksi ve işitsel saçlı hücrelerde hasara neden olabilir. Gürültüye bağlı kohlear hipoksi, stria vaskülariste bulunan marjinal hücrelerden reaktif oksijen türlerinin (ROS) salınımına yol açar. Sonuç olarak stria vaskülaris hasarı spiral ganglion hücrelerinde dejenerasyon ve tüylü hücrelerde nekroz ve apopitoz ile karakterize sensörinörinal işitme kaybı gerçekleşir. ABD verilerine göre, GBİK günümüzde de erişkinlerde karşılaşılan en önemli işitme kaybı nedenidir. GBİK , endüstriyel toplumlarda çok sayıda insanın hayatını etkileyen bir hastalıktır. Sosyal etkileşimi ve eğitim hayatını oldukça zorlaştırmakta hayat konforunu önemli ölçüde kısıtlamaktadır. Bugün ümit vadeden tedaviler tanımlanmış ve klinik uygulamaya girmişse de, son 20 yılda gürültüden korunma ve GBİK tedavisine yönelik çabalar daha çok araştırma aşamasında kalmıştır..Allicin sarımsaktan elde edilen bir kimyasal bileşiktir. Yapılan çalışmalarda ROS üretimini azalttığı , hücreleri oksidan hasara karşı koruduğu ve enflamasyonu azalttığı gösterilmiştir. Bu nedenle bu çalışmada GBİK'nda allicinin tedavi edici etkisinin araştırılması amaçlandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION-AIM: Noise-induced hearing loss (NIHL) is a hearing loss that occurs as a result of exposure to a very intense noise. With exposure to loud noise, high mechanical energy waves are emitted into the inner ear. It causes rapid displacement of cochlear fluid, damage to outer hair cells and basilar membrane, edema in stria vascularis, changes in endocochlear potential and blood flow in the cochlea. A transient reduction in cochlear blood flow can cause hypoxia and damage to auditory hair cells. Noise-induced cochlear hypoxia leads to the release of reactive oxygen species (ROS) from the marginal cells in the stria vascularis. As a result, sensorineurinal hearing loss, characterized by stria vascularis damage, degeneration in spiral ganglion cells and necrosis and apoptosis in hairy cells occurs. According to the US data, NIHL is still the most important cause of hearing loss in adults. NIHL is a disease that affects the lives of large numbers of people in industrial societies. It makes social interaction and education life very difficult and restricts the comfort of life to a great extent. Although promising treatments have been identified and introduced into clinical practice today, efforts for noise prevention and treatment of NIHL in the last 20 years have remained mostly in the research phase. Allicin is a chemical compound derived from garlic. Studies have shown that it reduces ROS production, protects cells against oxidant damage, and reduces inflammation. For this reason, in this study, it was aimed to investigate the therapeutic effect of allicin in NIHL.