Okul öncesi dönemde çocuğu olan ebeveynlerin çocuklarının oyunlarına katılımları ile çocukların gelişim düzeylerinin incelenmesi
Investigation of parents with children in preschool period, participation in their children's games and developmental levels of children
  1. Tez No: 822339
  2. Yazar: GÜLSÜN DEVECİ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Araştırmada 3-6 yaş aralığında çocuğu olan ebeveynlerin çocuklarının oyunlarına katılımları ile çocukların gelişim düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Çankırı'da ikamet eden 237 çocuk ve 328 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Aile-Çocuk Bilgi Formu”,“Oyuna Katılım Ölçeği”ve“Denver II Gelişim Tarama Testi”ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda annelerin çocuklarının oyunlarına katılımı ile çocuğun doğum sırası, annenin yaşı, annenin eğitim durumu, annenin çocuğuyla günlük oyun oynama süresi, annenin oyunun çocuğun gelişimine katkı sağladığını düşünmesi, annenin çocuğuyla özgün oyun tasarlaması ve ailenin gelir düzeyi arasında, babaların çocuklarının oyunlarına katılımı ile sahip olunan çocuk sayısı, çocuğun doğum sırası, babanın yaşı ve babanın çocuğuyla günlük oyun oynama süresi arasında, çocukların gelişim düzeyleri ile anne-babanın yaşı, anne-babanın eğitim durumu, annenin çalışma durumu, annenin oyunun çocuğun gelişimine katkı sağladığını düşünmesi, annenin çocuğuyla özgün oyun tasarlaması ve ailenin gelir düzeyi arasında anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Ayrıca ebeveynlerin çocuklarının oyunlarına katılımları ile çocukların gelişimleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu, ebeveynlerin çocuklarının oyunlarına katılımlarının çocukların gelişim düzeyini yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, it was aimed to examine the participation of parents with children December 3-6 in their children's games and the development levels of children. The sample of the research consists of 237 children and 328 parents residing in Çankırı. The research data were collected through the“Family-Child Information Form”, the“Game Participation Scale”and the“Denver II Developmental Screening Test”. As a result of the research, the child's birth order with the participation of mothers in their children's games, the mother's age, the mother's educational status, the mother's daily playing time with the child, the mother's thinking that the game contributes to the child's development, the mother's designing an original game with her child and the family's income level, the number of children owned by fathers with the participation of their children in games, the child's birth order, the father's age and the father's daily playing time with the child, the children's development levels and the age of the parents, the educational status of the parents, the mother's working status Decouple between the participation of mothers in their children's games, Decouple between the father's age and the daily playing time with the father's child, it has been found that there is a significant difference between the mother's opinion that the game contributes to the child's development, the mother's original game design with her child, and the family's income Deciency. In addition, it has been concluded that there is a significant relationship between parents' participation in their children's games and children's development, and parents' participation in their children's games predicts children's Deceleration level.