Ebelerin defansif tıp uygulamaları hakkında bilgi düzeyi ve tutumlarının incelenmesi
Examination of midwives' level of knowledge and attitudes about defensive medicine practices
- Tez No: 822344
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE KOCATÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Defansif uygulamalar ilk olarak hekimlerde ortaya çıkmış olsa da son yıllarda ebeler dahil, sağlık çalışanları arasında giderek yaygınlaşmaktadır. Buna sebep olarak dava açılma korkusu, medyaya yansıyan davalar, şikayet edilme korkusu, iletişim sorunları, madde kullanımı gibi nedenler söz konusudur. Defansif uygulamalar maliyetlerin ve kaynak kullanımının artması, sezaryen oranının yükselmesi gibi sonuçlara neden olmaktadır. Bu çalışma ebelerin defansif uygulamalar hakkında bilgi düzeyinin belirlenmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın örneklemini ülke genelindeki kamu kurumlarının doğumhane ve yataklı servislerinde çalışan 400 ebe oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından oluşturulan tanıtıcı bilgi formu ve ''Ebelerin Defansif Tıp Uygulamaları Hakkında Bilgi Düzeyi ve Tutumlarına Yönelik Soru Formu'' ile online toplanarak Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v26 programıyla analiz edildi. Katılımcıların %49,8'inin 0-5 yıl mesleki tecrübesi, %65,3'ü doğumhanede çalışmakta, %92'si klinik ebesi, %58,8'i vardiyalı çalışmakta ve %32'si mesleki derneklere üyedir. Katılımcıların yaş ortalaması 31,608±6,937, %77,5'i lisans mezunu, %51,5'i evli, %76,3'ü sigara kullanmamakta, %87'si alkol kullanmamaktadır. Katılımcıların yaş ve mesleki tecrübenin tutumlarını etkilemediği, hakkında 2 ve daha fazla dava açılan ebelerin, sigara ve alkol kullanan ebelerin, doğumhanede çalışan ebelerin daha fazla defansif tutum sergilediği ve %47,5'inin defansif uygulamalar kavramını daha önce duymadığı tespit edildi. Ebeler ayrıca medyada yer alan davaların ve dava açılma korkusunun uygulamalarını etkilediğini bildirdi. Defansif uygulamalar hakkında ebelerin yarısına yakını bilgi sahibi olmamasıyla beraber ebeler arasında giderek yaygınlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although defensive practices first appeared in physicians, they have become increasingly common among health professionals, including midwives, in recent years. The reasons for this are the fear of litigation, the lawsuits reflected in the media, the fear of being complained, communication problems, and substance use. Defensive practices cause results such as increased costs and resource use and increased cesarean section rate. This study was conducted in a descriptive type in order to determine the level of knowledge of midwives about defensive practices and to create awareness. The sampling of the study consisted of 400 midwives working in delivery rooms and inpatient services of public institutions throughout the country. The data were collected online with the introductory information form created by the researcher and the ''Questionnaire about Midwives' Level of Knowledge and Attitudes about Defensive Medicine Practices'' Practices' and analyzed with the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) v26 program. 49.8% of the participants have 0-5 years of professional experience, 65.3% work in the delivery room, 92% are clinical midwives, 58.8% work shifts and 32% are members of professional associations. The average age of the participants was 31,608±6,937, 77.5% were undergraduate graduates, 51.5% were married, 76.3% did not smoke, 87% did not use alcohol. It was found that the age and professional experience of the participants did not affect their attitudes, midwives about whom 2 or more lawsuits were filed, midwives who smoke and drink alcohol, midwives working in the maternity ward exhibited more defensive attitudes, and 47.5% had never heard of the concept of defensive practices before. Midwives also reported that media coverage of lawsuits and the fear of being sued had affected their practices. Although almost half of the midwives do not have knowledge about defensive practices, they are becoming increasingly common among midwives.