Öğretmenlerin sosyal adalet farkındalıklarının geliştirilmesinde yaratıcı dramanın bir yöntem olarak kullanılması
Using creative drama as a method to improve teachers' awareness of social justice
- Tez No: 822343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN METİNNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaratıcı Drama Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı katılımcı öğretmenlerin eğitimde sosyal adalet ile ilgili görüşlerini, farkındalıklarını ve kişisel deneyimlerini yaratıcı drama yöntemiyle incelemektir. Bu yüzden öğretmenlerin sosyal adalet hakkındaki görüşlerini belirlemek ve bu görüşleri tartışmak amacıyla yaratıcı drama atölyeleri uygulanmıştır. Çalışmada araştırmacının da katılımcı rolüyle de yer aldığı ve katılımcıların fikirleriyle çalışmayı yönlendirmesi amacıyla nitel araştırma desenlerinden katılımcı eylem araştırması deseni uygulanmıştır. Çalışmanın verileri yarı-yapılandırılmış görüşme formları, gözlem notları, odak grup görüşmesi, yansıtıcı öykü yazdırma ve yaratıcı drama süreç çıktıları yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın verileri betimsel ve içerik analizi teknikleriyle çözümlenmiştir. Çalışmanın sonunda öğretmenlerin ortak kültürel sermayeye sahip oldukları ve eğitimde sosyal adaletsizlik olarak gördükleri noktaların benzer olduğu görülmüştür. Yine araştırmanın sonuçlarına göre öğretmenlerin daha çok kendilerini sosyal adaletsizlik mağduru olarak gördükleri ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda üniversitelerin eğitim fakültelerinin müfredatlarına sosyal adalet temalı derslerin koyulması öğretmenlerin sosyal adalet farkındalığı arttırması açısından yararlı olacaktır. Bununla birlikte eğitimin paydaşlarından olan öğrencilerin ve öğretmenlerin bir arada katılımcı olduğu yaratıcı drama atölyeleri uygulanarak sosyal adalet ile ilgili görüşlerin incelenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the participating teachers' views, awareness and personal experiences regarding social justice in education through the creative drama method. Therefore, creative drama workshops were implemented to determine teachers' views on social justice and discuss these views. Participatory action research design, one of the qualitative research designs, was applied in the study, in which the researcher also took part in the role of paarticipant role and in order to guide the study with the participants' ideas. The data of the study were gathered through various techniques such as semi- structured interview forms, observation notes, focus group interviews, reflective story writing and creative drama process outcomes. The data of the study were analyzed with descriptive and content analysis techniques. The study results revealed that the teachers have common cultural capital and the points they see as social injustice in education are similar. Besides, results of the study showed that teachers mostly see themselves as victims of social injustice. In this context, including social justice themed courses in the curricula of educaiton faculties of universities will be beneficial in terms of increasing teachers' awareness of social justice. In addition, it is suggested to examine the views on social justice by appyling creative drama workshops in which students and teachers, who are the stakeholders of the education, participate together.