Tıbbi cihaz üretimi yapan bir firmada bütünleşik MEREC-CoCoSo yöntemi ile tedarikçi seçimi
Supplier selection with the integrated MEREC-CoCoSo method in a company manufacturing medical devices
  1. Tez No: 822350
  2. Yazar: GÜLNİHAL ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tıbbi cihaz sektörü çeşitli dinamikleri içinde barındıran ve dünyada hızla gelişen bir sektördür. Geliştirilen teknolojiler, sağlık hizmetlerinde teşhis ve tedavi uygulamalarına bağlı olarak devamlı gelişim göstermektedir. Bu değişime ayak uydurabilmeleri, artan rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmeleri için tıbbi cihaz üreticilerinin sürekli iyileştirme faaliyetleri içerisinde olmaları gerekmektedir. Endüstriyel alanda üretim yapan birçok firma için gerekli olan bu durum ürün güvenliği ve kalitesinin direkt olarak insan hayatına etkisi düşünüldüğünde tıbbi cihaz sektöründe daha da önem kazanmaktadır. Tıbbi cihaz üretimi yapan firmalarda ürünün tıbbi cihaz olmasının getirdiği yasal gereklilikler, kalite süreçleri kapsamında standartlar ve yönetmelikler çerçevesinde, onaylanmış kuruluş ve yetkili otoritelerce takip edilmektedir. MDR 2017/45 ile artan maliyetler ve yükümlülükler tıbbi cihaz üreticilerini süreçlerini sorgulamaya itmiştir. Bu çalışmada, tıbbi cihaz üretimi yapan bir firmada müşteri isteklerinin karşılanamadığı tespit edilmiş, teslim sürelerinin arttığı gözlemlenmiştir. Teslim süresinin artış sebepleri üzerinde yapılan değerlendirmede tedarikçi seçiminin etkin yürütülemediği tespit edilmiştir. Bu amaçla, firmanın sektör bilgisi ve odak grup değerlendirmeleri sonucunda 6 tedarikçi ve 6 kriter belirlenmiştir. Ele alınan tedarikçi seçimi probleminde tedarikçilerin sıralanması için yeni nesil çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemlerinden birisi olan Combined Compromise Solution (CoCoSo) yöntemi önerilmiştir. Tedarikçi seçim kriterlerinin ağırlıklandırılması için de Method Based on Removal Effects of Criteria (MEREC) ağırlıklandırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma ile tıbbi cihazlarda yeni nesil tedarikçi seçimi yöntem uygulaması gerçekleştirilmiştir. Tıbbi cihazlarda tedarikçi seçimi alanında yapılan çalışmaların yetersizliği düşünüldüğünde ilgili çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The medical device industry is a rapidly developing industry in the world that includes various dynamics. Developed technologies show continuous improvement depending on diagnosis and treatment applications in health services. In order to keep up with this change and to survive in an increasingly competitive environment, medical device manufacturers need to be in continuous improvement activities. This situation, which is necessary for many companies producing in the industrial field, gains even more importance in the medical device sector when the direct impact of product safety and quality on human life is considered. In companies producing medical devices, the legal requirements of the product being a medical device are followed by the notified bodies and authorized authorities within the framework of standards and regulations within the scope of quality processes. Increasing costs and liabilities with MDR 2017/45 have pushed medical device manufacturers to question their processes. In this study, it was determined that customer requests could not be met in a company producing medical devices, and it was observed that delivery times increased. In the evaluation made on the reasons for the increase in the delivery time, it was determined that the supplier selection could not be carried out effectively. For this purpose, 6 suppliers and 6 criteria were determined as a result of the company's sector knowledge and focus group evaluations. Combined Compromise Solution (CoCoSo) method, which is one of the new generation multi-criteria decision making (MCDM) methods, is proposed for ranking the suppliers in the supplier selection problem. Method Based on Removal Effects of Criteria (MEREC) weighting method was used for the weighting of supplier selection criteria. In this study, a new generation supplier selection method application in medical devices has been carried out. Considering the inadequacy of the studies in the field of supplier selection in medical devices, it is thought that the relevant study will contribute to the literature.