Akut brusellozisli hastalarda standart ve yüksek frekans odyometri ile işitme kaybının araştırılması
Investigation of the hearing loss at acute brucellosis patients with standard and high frequencies audiometry
- Tez No: 822354
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SIRRI KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
I. ÖZET Brucella cinsi bakteriler tarafından oluşturulan brusellozis, önemli morbidite ile seyreden kronikleşmeye eğilimli enfeksiyöz bir hastalıktır. Bölgemizde yaygın olarak görülen brusellozis, birçok organ ve sistemi etkilediğinden farklı klinik görünümlerle karşımıza çıkmaktadır. Literatürde kronik brusellozise bağlı işitme sisteminin etkilendiğine dair az sayıda çalışma olmasına rağmen akut brusellozis ve işitme sistemi ile ilgili çalışma yoktur. Bu nedenle bu çalışma akut brusellozisin işitme sistemi üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmada Fırat Üniversitesi, Fırat Tıp Merkezi İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Kliniği'ne 1999-2002 yıllan arasında başvuran ve ilk kez akut brusellozis tanısı alan 92 ardışık hasta değerlendirildi. Hastaların yapılan otoskopik ve odyolojik muayeneleri sonucu, 50 hasta işitme fonksiyonunu etkileyebilecek brusellozis dışı patolojilerinin olması nedeniyle çalışmadan çıkarıldı ve çalışma 42 hasta ile yürütüldü. Hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası dönemlerde klinik, serolojik ve odyolojik açıdan değerlendirildi. Çalışmaya alınan tüm hastaların 11 ayrı frekanstaki (250-16000 Hz) ortalama hava yolu işitme eşikleri hesaplandı ve istatistiksel olarak değerlendirildi. Standart (250-8000 Hz) odyometride sadece 6000 ve 8000 Hz'lerde 20 dB'nin üzerinde ortalama işitme eşikleri bulundu. Diğer tüm frekanslar 20 dB'nin altodaydı.
Özet (Çeviri)
H. ABSTRACT INVASTIGATION OF THE HEARING LOSS AT ACUTE BRUCELLOSIS PATIENTS WITH STANDARD AND HIGH FREQUENCIES AUDIOMETRY Brucellosis is an infectious disease that may be mortal and tendency to be chronic, occurs as a result of brucella bacterias. Brucellosis is seen commonly in our region, it has different clinical aspects since brucellosis effect multiple organs and systems. There is no study about the relationship between acute brucellosis and auditory system, however a few literature is found with chronic brucellosis. This study is performed on effect of acute brucellosis on the auditory system. This study is performed in Fırat University Fırat Medicine Center Infectious Diseases and Clinical Microbiology Department between 1999-2002. Ninety two cases included into the study who were diagnosed as acute brucellosis. 50 patients excluded from the study after the otoscopic and audiologic examination done subsequently found that their auditory system is effected by a pathology other than brucellosis. The remaining 42 patients are evaluated clinically, serologically and audiologically before and after the treatment. Eleven different frequencies (250-8000 Hz), of the auditory airway hearing threshold averages are calculated and statistical analysis done to all of the patients in the study. The average hearing threshold is obtained over 20 dB with standard audiometry (250-8000 Hz) only through 6000-8000 Hz. All of the other frequencies were under 20 dB.