Tasarrufun iptali davalarında ihtiyati haciz
Precautionary attachment in cases of annulment
  1. Tez No: 822355
  2. Yazar: YEKTA NEVROZ AVCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRCE ARSLANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
İcra ve İflâs Kanunumuzun 281. maddesinin 2. fıkrasında tasarrufun iptali davasına özgü bir ihtiyati haciz kurumu düzenlenmiştir. Çalışmamızda bu maddede değinilen hukukî kurumun özellikleri, ihtiyati hacze ilişkin genel hükümlerle benzerlik ve farklılıkları; maddeye ilişkin doktrinde yer alan tartışmalar ve uygulamada yaşanan problemler ele alınmıştır. Doktrinde ve yargı kararlarında pek sınırlı olarak yer bulan bu maddeyle ilgili yaptığımız değerlendirmelerle akademi ve uygulamaya katkı sağlama amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the specific precautionary attachment institution regulated in the second paragraph of Article 281 of our Law on Execution and Bankruptcy, focusing on its characteristics, similarities, and differences with general provisions on precautionary attachment. Furthermore, the study addresses the doctrinal debates and practical issues surrounding this article, which have received limited attention in academia and judicial decisions. The aim of our assessment and analysis is to contribute to both academic discourse and practical implementation.