The effects of the Russia-Ukraine conflict on the global market
Rusya-Ukrayna çatışmasının küresel pazara etkileri
- Tez No: 822374
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu analiz, Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışmanın dünya pazarı üzerindki etkilerini ele almıştuır. Araştırmaya şu hedefler yön göstermiştir: iki ülke arasındaki çatışmanın kökenleri, iki ülkenin çatışması ve küresel ekonomi arasındaki bağlantı, Ukrayna-Rusya çatışmasının küresel pazara etkileri ve çatışmanın küresel ekonomi üzerinde yarattığı zorluk ve sonuçlar. Çalışma için katılımcılardan bilgi toplamak amacıyla Kilit Kişilerle Mülakatlar ve anketler kullanilmistir. Doğrudan tabakalı rastgele seçim tekniklerinin kullanılmasıyla, hedef kitlenin büyüklüğü 20 katılımcı olarak belirlenmiştir. Kilit Kişilerle Mülakatlarda veri sağlamak için yazılı ifadeler kullanılmıştır. Ayrıca verileri yorumlamak için temelar ve açıklamalar kullanılmış ve sonuçlar literatür taramasında ortaya konulanlarla karşılaştırılmıştır. Nitel araştırma, veri toplamanın temelini oluşturmuştur. Burada görüşüln kişi, konu hakkında nasıl hissettiğini açıklamıştır. Kilit Kişilerle Mülakatlar, görüşmelerin temelinin bir parçasıdır. Görüşmeler bire bir tartışmalar içermektedir. Prosedür İstanbul'da gerçekleştirilmiştir. İstanbul'da Dışişleri Bakanlığı, bölgesel ve yerel ofisler, Birleşmiş Milletler gibi bazı devlet kurumlarını ve mahallemdeki evleri ziyaret ederken, mültecilerle ve Türk vatandaşlarıyla süregelen sorun hakkında sohbet ettim. Ayrıca ülkemden ithalat ve ihracat yapan mağazalara ve şirketlere, İstanbul'un benzin istasyonlarina ve petrol rafinerilerine tedarik sağlayanlara da gittim. Onların yorumlari bu tezin veri sunumu ve analizinin bir parçasıdır. Ukrayna'daki savas küresel piyasalarda“büyük ve tarihi bir canlılık şokuna”neden oldu. Ekonomik büyümeyi engelleyen başlıca sorunlardan biri savaşın yarattığı“şok”tu. Bununla birlikte, politika yapıcılar yeniden yapılanma projelerini planlamak ve yürütmek, ilerlemeyi izlemek ve gaz ve petrol gibi önemli ekonomik ürünler açisindan daha uzun vadeli uygulanabilir bölgesel ve yerel büyümeyi sağlamak için yerel uzmanlığı kullanabilir ve ulus-altı kapasiteleri daha da güçlendirebilir. Bu çabalar aynı zamanda küresel pazarın kültürel zorluklarının üstesinden gelmelerine yardımcı olacak ve küresel pazara mal ve hizmet ihraç ve ithal ederek ekonomik ve kalkınmaya katılımlarını teşvik edecek ekonomik ve sosyal müdahaleler için bir platform görevi görebilir. Bu öneriler, ülkelerin mevcut politika ve uygulama örneklerinden yararlanarak dünyanin sosyal ve ekonomik refahını geliştirmelerine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This analysis considered the effects of the conflict between Ukraine and Russia on the world market. The following goals guided the research: the origins of the conflict between the two countries; the connection of the two countries conflict and the global economy; the effects of the Ukraine-Russia conflict of the global market; and the difficulties and effects that the conflict has had on the global economy. Key informant interviews (KIIs) and questionnaires were used to gather information from respondents for the study. The researchers determined the size of the target population to be 20 responders using straightforward stratified random selection techniques. Key Informant Interviews used written phrase to provide the data. In addition, themes and explanations were used to interpret the data, and the outcomes were contrasted with those reported in the literature review for the study. Qualitative research served as the basis for the data collection. Here, the interviewee discussed how they felt about the important subject. Key informant interviews are part of the interviews' foundation. The interviews included one-on-one discussions. The procedure was carried out in Istanbul. I chatted with refugees and Turkish citizens about the ongoing issue while visiting some government facilities in Istanbul, such as the foreign affairs department, regional and local offices, the United Nations, as well as households in my neighborhood. I also went to the stores and company that import and export goods from my country as well as those that supply Istanbul's gas stations and oil refineries. Their comments are part of the data presentation and analysis this thesis. The war in Ukraine caused a“huge and historic liveliness shock”to the global markets. One of the primary issues that had hampered economic growth was the“shock”of the war. However, Policymakers can utilize local expertise and further strengthen subnational capacities to plan and execute reconstruction projects, monitor advancement, and bestow to longer-term viable regional and local growth in terms of significant economic products like oil, gas, and petroleum. These efforts can also act as a platform for economic and social interventions to help the global market overcome the challenges of cultural acculturation and to promote their participation in economic and development of exporting and importing goods and services to the global market. These suggestions can help countries advance the social and economic well-being of the world by drawing on existing examples of policies and practices.