Rusya-Ukrayna Savaşının Borsa İstanbul'da işlem gören savunma sanayi şirketlerinin finansal performansına etkileri
The effects of the Russia-Ukraine War on the financial performance of defense industry companies listed on Borsa Istanbul
  1. Tez No: 955863
  2. Yazar: SÜMEYYE ÖZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
24 Şubat 2022'de, Rusya'nın Ukrayna'ya geniş çaplı bir askeri saldırı başlatmasıyla meydana gelen Rusya-Ukrayna savaşı, hem küresel piyasalarda hem de Türkiye borsasındaki şirketlere çeşitli etkileri olmuştur. Bu çalışmada, BİST' de işlem gören savunma sanayi şirketlerinin finansal performanslarının savaş öncesi ve sonrası dönemde nasıl etkilendiği, dönemler kıyaslandığında ne tür farklılıklar gösterdiğini araştırılmıştır. Bu problemler çerçevesinde,“Şirketlerin karlılık oranları, gelirleri, giderleri ve diğer finansal göstergeleri nasıl farklılık göstermektedir?”sorusuna yanıt aramaktadır. Çalışmanın amacı, savaşı öncesi ve sonrası dönemdeki farklılıklarını analiz etmek olduğundan, finansal veri setleri üzerinden Rusya-Ukrayna savaşı öncesi ve sonrası dönemleri kapsayacak şekilde iki temel dönem belirlenerek karşılaştırmalı analizleri yapılacaktır. Bu araştırmanın özgün değeri, küresel bir çatışmanın yerel piyasalar üzerindeki ekonomik etkilerini incelemek için önemli bilgiler sunmayı hedeflemekte ve BİST savunma sanayi şirketlerinin savaş gibi büyük bir krizden nasıl etkilendiğini ve finansal performanslarındaki değişikliklerin genel trendini açıklamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Russia-Ukraine war began on February 24, 2022, when Russia launched a large-scale military attack on Ukraine. This war had various effects on global markets and on companies in the Turkish stock exchange. This study looks at how the war changed the financial performance of defense companies in the BIST index. It compares the periods before and after the war. The main question is:“How did the companies' profits, income, expenses, and other financial ratio change after the war?”The aim of the study is to analyze the differences before and after the war, and therefore, two main periods will be defined to cover the periods before and after the Russia-Ukraine war using financial data sets for a comparative analysis. The original value of this research aims to provide significant insights into examining the economic impacts of a global conflict on local markets, and it seeks to explain how BIST defense industry companies are affected by a major crisis like war and the general trend of changes in their financial performance.