Temizlik çalışanlarında küçük hava yolu etkilenmesinin impuls osilometri(IOS) ile değerlendirilmesi
Assessment of small airways by impuls oscillometry in hospital cleaning staff
  1. Tez No: 822394
  2. Yazar: BETÜL GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLUN GEMİCİOĞLU, DR. NEJDİYE GÜNGÖRDÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Temizlik çalışanlarında, temizlik ürünlerine maruziyet sonrası solunum semptomlarının ortaya çıktığı ve hava yollarının etkilendiği bilinmektedir. Impuls osilometri (IOS) Spirometri değerleri normalken dahi küçük havayolu hastalığını saptayabilmektedir. Bu çalışmada temizlik çalışanlarında impuls osilometri ile küçük hava yollarındaki patolojilerin erken dönemde saptanması amaçlamıştır. YÖNTEM: Eylül-Aralık 2022 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çalışmakta olan 121(56 kadın, 65 erkek) temizlik çalışanı ve kimyasal madde maruziyeti olmayan 123(64 kadın, 59 erkek) kontrolün dahil edildiği kesitsel bir gerçek yaşam çalışmasıdır. Katılımcıların demografik verileri, spirometri ve IOS değerleri kaydedildi. Katılımcılara Whoqol Bref Yaşam Kalitesi ölçeği uygulandı ve elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. BULGULAR: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, sigara öyküsü açısından anlamlı farklılık yoktur (p>0.05). Temizlik çalışanlarının IOS ile saptanan havayolu hastalığı ilişkili ölçümleri (R5%, R20%, R5-20%, X20%, AX,fres) istatistiksel anlamlı yüksek saptandı. Temizlik çalışanlarının FEV1/FVC, PEF ortalama değerleri kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı ve düşüktür. Temizlik çalışanlarının MMEF, FEF25, FEF75 değerleri kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı ve düşüktür.(
Özet (Çeviri)
Aim: It is known that in cleaning staff, respiratory symptoms appear after exposure to cleaning products and the airways are affected. Impulse oscillometry (IOS) can detect small airway disease even when spirometry values are normal. In this study, it was aimed to detect pathologies in small airways in the early period with impulse oscilometry (IOS) in cleaning stuff. Method: It is a cross-sectional real-life study involving 121(56 Female, 65 Male) hospital cleaning staff and a control group of 123(64 Female, 59 Male) office workers without chemical exposure. Demographic data, spirometry and IOS measures of the participants was recorded and the results were statistically analysed.