Ekonomik krizlerin şirket değerlemeleri üzerindeki etkisi ve Türkiye turizm sektöründe COVID 19 dönemine ait bir uygulama
The impact of economic crises on company valuations and an application of COVID 19 period in Turkey tourism sector
- Tez No: 822395
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ATAMAN GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Şirketler, kamu ve özel sektör olarak ayrımı yapılabilen ve bu ayrımın altında likidite, anonim vb. şekillerde çeşitli türleri bulunan kuruluşlardır. Şirketlerin asıl hedefleri geçmişte kar maksimizasyonunun sağlanması iken değerlemenin ön plana çıkması ile birlikte şirketlerin hedefleri piyasa değerlerinin maksimizasyonu olarak değişiklik göstermiştir. Şirket yönetiminin alacakları kararlarda, izleyecekleri politikalarda ve yatırımcıların yatırım kararlarında piyasa değerleri önemli bir role sahiptir. Özellikle ekonomik kriz dönemlerinde süregelen işleyişin zarar görmesi, faaliyet akışlarında bozulma ve fiyatlarda istikrarsızlık yaşanması gibi durumlar şirketlerin değerlerini ciddi ölçüde etkilemektedir. Bu sebeplerden dolayı şirket değerlemeleri gitgide dikkatleri üzerine çekmektedir. Şirketlerin değer tespiti için gelir bazlı yaklaşım, aktif bazlı yaklaşım, piyasa bazlı yaklaşım, ekonomik katma değer yaklaşımı gibi birçok değerleme yöntemi bulunmaktadır. Çalışmada ise değerleme tanımları, değerlemenin gelişim süreci, şirket değerlemesi ile ilgili önyargılar, değerlemede yapılan hatalar, kriz tanımları, ekonomik kriz türleri, ekonomik kriz özellikleri, geçmişten günümüze meydana gelen önemli ekonomik krizler ve şirket değerleme yöntemleri detaylı bir şekilde incelenecek ve yapılan incemeler neticesinde COVID 19 salgınının neden olduğu ekonomik kriz ortamının, Türkiye turizm sektöründeki şirket değerlerine olan etkileri ekonomik katma değer yöntemi kullanılarak hesaplanacaktır. Hesaplamalardan sonra şirketlerin karlılık durumları, Türkiye turizm sektörünün karlılık durumu ile karşılaştırılacak ve analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Companies are organisations that can be divided into public and private sectors and have various types such as liquidity, joint stock, etc. under this distinction. While the main objectives of companies were to maximise profits in the past, the objectives of companies have changed as the maximisation of market values with the prominence of valuation. Market values play an important role in the decisions of company management, policies to be followed and investment decisions of investors. Especially in times of economic crisis, situations such as damage to the ongoing functioning, deterioration in activity flows and instability in prices seriously affect the values of companies. For these reasons, company valuations are increasingly attracting attention. There are many valuation methods such as income-based approach, asset-based approach, market-based approach, economic value added approach for determining the value of companies. In this study, the definitions of valuation, the development process of valuation, prejudices about company valuation, mistakes made in valuation, definitions of crisis, types of economic crisis, economic crisis characteristics, important economic crises that have occurred from past to present, and company valuation methods will be examined in detail and as a result of the examinations made, the effects of the economic crisis environment caused by the COVID 19 outbreak on company values in the Turkish tourism sector will be calculated using the economic value added method. After the calculations, the profitability status of the companies will be compared and analysed with the profitability status of the Turkish tourism sector.