Toplam verimli bakım ve 2 nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı'nda bir uygulama denemesia
Total productive maintenance and implementation effort in 2nd air supply maintenance center command
- Tez No: 122085
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. SITKI İLKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET 1 990 yılından itibaren, global ekonomik şartlar, şirketleri artan bir oranda hızlı değişimlere zorlamaya başlamış, kalite, verimlilik ve hız ön plana çıkmıştır. Bu globalleşen dünyada, şirketlerin varlıklarını sürdürebilmeleri, onların yeniliklere ve gelişmelere hızlı reaksiyon gösterebilmelerine bağlıdır. Bu gelişim faaliyeti içinde, ekipman bakımı alanında dinamik ve verimli bir sistemin kurulması, yapılması gereken faaliyetlerden birisidir. 1970'li yılların başında, proses endüstrisi önleyici bakım üzerine yoğunlaşırken, fabrikasyon ve montaj endüstrileri işçilikten kazanmak için yeni ekipman yatırımlarına ağırlık vermişler, ekipmanlar zamanla karmaşık ve otomatik hale gelmiştir. Otomasyon konusundaki bu trend, tam zamanında üretim konusundaki trend ile birleşince, fabrikasyon ve montaj endüstrisinde bakım yönetiminin geliştirilmesi ön plana çıkmıştır. Neticede, Toplam Verimli Bakım (TVB) olarak adlandırılan, yeni bir bakım yönetim sistemi doğmuştur. TVB ilk önce otomotiv endüstrisinde faaliyet gösteren Toyota, Nissan, Mazda ve bunların tedarikçilerinde kullanım imkanı bulmuş ve hızla bu firmalarda şirket kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Aynı zamanda, mikro elektronik, makine, plastik, film gibi tüketiciye yönelik endüstrilere de tanıtılmış ve birkaç yıl içinde de yiyecek, lastik, petrol arıtma, kimyasal, ilaç, gaz, çimento, kağıt, demir ve çelik gibi proses endüstrilerinde gelişme göstermiştir. TVB esas olarak; ekipmanın ömrü boyunca etkinliğini en üst düzeyde tutmayı amaçlar. Bunun için; büyük duruşlar, kurma ve ayarlama kayıpları, küçük duruş kayıpları, hız kayıpları, kalite hataları ve ürün kayıplarından oluşan 6 ana kaybın giderilmesi üzerine çalışmalar yapar. Hataları yok etmek için, gizli kusurları ortaya çıkartmak ve ekipman hatası oluşmadan önlem almak gerekmektedir. Aşağıda verilen 5 karşı önlemin alınması, hataların yok edilmesini sağlar: - Temel ekipman koşullarının (temizlik, yağlama ve sıkma) oluşturulması, - Ekipman kullanım koşullarına uyulması, - Yıpranan parçalatın değiştirilmesi, - Tasarım yetersizliklerinin giderilmesi, - Çalıştırma ve bakım becerilerinin pekiştirilmesi. -m-TVB, tüm insan kaynaklarını içeren gelişimi sağlayabilecek bir programdır. Tamamıyla uygulandığında kaliteyi ve verimliliği geliştirerek maliyetleri azaltır. TVB, operasyon ve bakım anlayışına değişik bir yaklaşım getirmiş, tüm çalışanlar için olumlu değişimlerin yolunu açmıştır. TVB sisteminin uygulama çalışmaları başlatılan 2 nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı 'nda (2 nci HİBM.K.lığı), TVB öncesinde bakım çalışmaları, arızi bakım ve planlı bakım faaliyetlerinden oluşmaktaydı. 1999 yılında, TVB'ye geçiş çalışmaları başlatılmıştır. 2 nci HİBM.K.lığı'nda TVB uygulaması; TVB'ye geçiş kararının açıklanması, hazırlık, uygulama ve geliştirme safhalarından oluşmaktadır. Türkiye'de başta Pirelli, Kordsa ve Arçelik gibi şirketlerde başarıyla uygulanan ve ekipman bakım sisteminde etkinliğin artırılmasını amaçlayan TVB sistemi, 1999 yılında 2 nci HİBM.K.lığı üst yönetiminin dikkatini çekmiştir. Yapılan incelemelerden sonra, bu bakım sisteminin 2 nci HİBM.K.lığı'na yerleştirilmesi kararı alınmış ve bu karar tüm çalışanlara duyurulmuştur. TVB'ye geçiş çalışmalarında ikinci safha olan hazırlık safhası, eğitim ile başlamıştır. Öncelikle TVB koordinatörler grubuna TVB'nin genel hatları ile tanıtımını içeren yarım günlük bilgilendirme eğitimi verilmiştir. Daha sonra, TVB eğitim faaliyetlerinde kullanılacak olan eğitim dokümanı hazırlık çalışmasına başlanmıştır.“TVB Sisteminin Tanıtılması ve Uygulanması”konusundaki Eğitim Dokümanı hazırlanarak yayımlanmıştır. Bunu, yönetim kademesinin, operatör ve ilgili bakım personelinin birer günlük eğitimleri takip etmiştir. Eğitim faaliyetlerinin tamamlanmasından sonra, 2 nci HİBM.K.lığı'nın TVB politikası ve hedefleri tespit edilmiştir. TVB politikası,“Tüm çalışanlar için uygun çalışma ortamı oluştururken ve kuruluşun verimliliğini artırırken, makine duruşları, hataları ve kazaları yok ederek kayıpları azaltmak”olarak belirlenmiştir. 2 nci HİBM.K.lığı'nda bulunan ekipmanların bakım aralıklarını tespit etmek için, oluşturulan uzman ekip tarafından tüm ekipmanlar incelemeye tabi tutulmuştur. Her ekipman ile ilgili olarak geçmişe yönelik bir takım siciller oluşturulmuştur. Ekipmanların son bakımdan bu yana çalıştığı saat, ne kadar zamanda hangi bakımların yapılmasının gerekli olduğu gibi konularda uzman ekip ve kullanıcı personelin de görüşü alınarak bir başlangıç noktası oluşturulmuştur. -IV-Yapılan incelemelerden sonra, HCT-6 Hidrolik Üniteler Test Cihazı, Yakıt Akış Transmitteri Test Cihazı, Torna ve Frezeler, TVB uygulamasının yapılacağı pilot makineler olarak belirlenmiştir. Bu çalışma ile hazırlık safhası tamamlanmıştır. TVB çalışmaları halen uygulama safhasında devam etmektedir. Bu safhada pilot bölgelerde, kullanıcı bakım programının oluşturulması, ekipmanlardaki yıpranan parçaların zamanında değiştirilmesi, ekipmandaki tasarım yetersizliklerinin giderilmesi ve bakım bilgi becerilerinin geliştirilmesi faaliyetleri yapılacaktır. Geliştirme safhasında ise, TVB sisteminin tüm tesislerde uygulanması ve TVB hedeflerinin geliştirilmesi çalışmaları yapılacaktır. TVB çalışmalarının etkin bir şekilde tesislere yerleştirilmesiyle, ekipman hata oranının %80 azaltılacağı, %10 oranında enerji tasarrufu sağlanacağı, iş kazalarının %50 azaltılacağı ve ekipman etkinliğinin %50 artırılacağı değerlendirilmektedir. 2 nci, HİBM.K.lığı'nda Ağustos 2000 tarihinde başlatılan TVB pilot çalışmalarının, Nisan 2003 tarihinde tamamlanması amaçlanmaktadır. Çalışmalarda görev alan personel üzerinde aşırı iş yükünün bulunması ve çalışmaların kurumsallaştırılamamış olması gibi nedenlerle, TVB faaliyetleri yeteri kadar hızlı ilerleyememektedir. TVB çalışmalarını hızlandırabilmek için; etkin bir ödüllendirme mekanizması kurularak, tüm personelin toplu olarak bulunduğu ortamda gayret gösteren personelin ödüllendirilmesi ve teşvik edilmesinin, üst yönetimin çalışmaları daha yakından izlemeye başlaması ve desteklemesinin ve TVB çalışmalarında bulunan personelin ücreti mukabilinde gerektiğinde hafta sonları çalışmalarının sağlanmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir. -V-
Özet (Çeviri)
SUMMARY After 1 990, the global economic conditions had forced companies to change and improve in all activities for excellent. In this global economy, the survival of companies depends on their ability to rapidly innovate and improve. To create a dynamic and productive maintenance system is one of the precautions, which should be taken in these transformation and improvement activities. At the beginning of 1970s, while the process industries focused on preventive maintenance, the fabrication and assembly industries invested heavily in new equipment in an effort to become less labor intensive. The equipment used by these industries has become increasingly automated and sophisticated. This trend toward automation, combined with the trend toward just-in-time production, stimulated interest in improving maintenance management in the fabrication and assembly industries. This gave birth to a uniquely Japanese approach called total productive maintenance (TPM). TPM first took root in the automobile industry and rapidly became part of the corporate culture in companies such as Toyota, Nissan, and Mazda, and their suppliers and affiliates. It has also been introduced by other industries, such as consumer appliances, microelectronics, machine tools, plastics, film, and many others. An increasing number of process plants have introduced TPM over the past few years in industries such as food, rubber, oil refining, chemicals, pharmaceuticals, gas, cement, papermaking, iron and steel. TPM seeks to maximize equipment effectiveness throughout the lifetime of that equipment. To achieve overall equipment effectiveness, TPM works to eliminate six big losses. These losses are major stoppage, setup and adjustment, minor stoppage, reduced speed, process defects and reduced yield. To eliminate failures, hidden defects must be exposed and equipment should be treated before it breaks down. The following five concrete countermeasures help eliminate failures: - Mamtaining well-regulated basic conditions (cleaning, lubricating, and bolting) - Adhering to proper operating procedures. - Restoring deterioration. -VI-Improving weaknesses in design. - Improving operation and maintenance skills. TPM is a program for fundamental improvement that involves the entire human resource. When implemented fully, TPM dramatically improves productivity and quality and reduce costs. TPM brings a different approach to both operations and maintenance and encourages a change in attitude that benefits everyone within company. Before TPM activity was started in 2n Air Supply Maintenance Center Command (2nd ASMC), maintenance activity was carried out as breakout and periodic maintenance. In 1999, TPM activity was started to improve Total Equipment Efficiency. This activity had been put into the practice successfully by Pirelli, Kordsa and Arçelik. Main topics of TPM implementation are announce of top management decision about TPM, preparation stage, implementation stage and development stage. In 1999, TPM issue had been put on the agenda of top management. After evaluation, it had been ordered to establish TPM equipment maintenance system in 2nd ASMC and this decision had been announced to all workers. Preparation stage had been started with training. Document that will be used for training activity has been prepared and issued. Management level persons, maintenance persons and operators were trained for 1 day. After training activity had been accomplished, TPM policy and goals had been issued. TPM policy in 2nd ASMC is stated“ To transform everyone's awareness through activities that reduce costs and increase the overall economic effectiveness of equipment. To eliminate breakdowns and defects by practicing TPM on a company wide basis.”For periodic maintenance, machines are maintained in 2nd ASMC, if they reach specified time or working hours. These time and working hours had been determined for machines which do not have any information in manuals or which do not have manuals. After then, pilot machines were designated. These machines are HCT-6 Hydraulic Units Test Set, Fuel Flow Transmitter Test Set, Conventional Lathes and Milling Machines. With this activity, preparation stage had been accomplished. -VII-TPM activity is still continuing in implementation stage. In this stage, following activities will be planned and implemented. These are autonomous maintenance program, restoring deterioration, improving weaknesses in equipment design and improving operation and maintenance skills. In improvement stage, TPM will be implemented in all area and TPM goals are to be improved. TPM activity has been started in August 2000 and it was planned to accomplish for the pilot area in April 2003. The activity is continuing very slowly. It is because of (1) person working directly in TPM activity, has also another jobs. They are not responsible only for the TPM activity and (2) The TPM activity could not be institutionalized. Because of the TPM activity is going on slowly, the master plan was updated continual. At the beginning, it was planned to finish in August 2001 for the pilot area. Lastly, it was thought to accomplish in April 2003. The maintenance person and operators will be de-motivated because of this delay. It will be very hard to re-motivate them again. To speed up the TPM activity, (1) it would be better that to honor the person who made much effort and (2) top management should follow closely TPM activity and (3) people can be allowed to work on the weekend. -vni-