Ses ve özellikleri konusunda okul dışı ortamlarda yapılan etkinliklerin ortaokul öğrencilerinin fen konularına olan ilgilerine ve fen öğrenme motivasyonlarına etkisi
The effect of activities on sound and its characteristics in out-of-school settings on middle school students' interest in science topics and motivation for science learning
- Tez No: 822399
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT EMRE BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ses ve Özellikleri konusunda okul dışı öğrenme ortamlarında yapılan etkinliklerin, 6. sınıf öğrencilerinin fen konularına yönelik ilgilerine ve fen öğrenimine yönelik motivasyonlarına etkisini araştırmak ve okul dışı öğrenme ortamlarının fen bilimleri dersinde kullanılması ile ilgili öğrenci görüşlerini belirlemektir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Modele uygun olarak yansız olarak seçilen deney ve kontrol grubu öğrencilerine uygulama öncesinde ve sonrasında ölçmeler yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda deney grubunda hem bir alan gezisi hem de okul bahçesi etkinlikleri ile bütünleştirilmiş ve 5E öğrenme modeline uygun bir şekilde hazırlanan ders planları kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde Çorum il merkezindeki bir devlet okulunda öğrenim gören toplam 50 (25 deney, 25 kontrol grubu) 6. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri ''Fen Konularına Yönelik İlgi Ölçeği'', ''Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği'' ile öğrencilerin gezi öncesinde ve gezi sonrasında cevaplamaları için hazırlanan açık uçlu sorular ile toplanmıştır. Ölçeklerden elde edilen nicel verilerin analizi SPSS programı ile yapılmış, öğrenci görüşlerinin alındığı açık uçlu sorular ise içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda deney grubunun hem fen konularına yönelik ilgi, hem de fen öğrenimine yönelik motivasyon puanlarında anlamlı bir artış olurken, kontrol grubu öğrencilerinin fen konularına yönelik ilgi ve fen öğrenimine yönelik motivasyon puanlarında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Bununla birlikte öğrenciler, kendilerine yöneltilen açık uçlu sorulara verdikleri cevaplarda gezi ile ilgili de olumlu görüşler bildirmişlerdir. Bu kapsamda öğrenciler yapılan etkinliklerin eğlenceli olduğunu, fen bilimleri dersine olan ilgilerini arttırdıklarını ve konuyu daha iyi kavradıklarını, ifade etmişlerdir. Araştırma sonucunda öğrencilerin sınıf ve okul dışı etkinlikler sayesinde ilgi ve motivasyonlarının arttığı göz önüne alındığında, bu gibi etkinlikler daha kalabalık gruplar ile planlanıp daha fazla öğrencinin bu ortamlardan faydalanması sağlanabilir. Yine fen bilimleri dersi kapsamında gerçekleştirilen bu gezinin öğrencilerin derse karşı ilgi ve motivasyonlarını arttırdığı dikkate alındığında, öğrencilerin motivasyonun ve ilgisinin düşük olduğu derslerde de okul dışı öğrenme ortamları kullanılabilir şeklinde önerilerde bulunmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effects of activities on Sound and its Characteristics in out- of- school learning environments on the 6th grade students' interest in science subjects and their motivation towards science learning, and to determine student views on the use of out- of- school learning environments in science lessons. In the study, a quasi- experimental model with pretest- posttest control group, which is one of the quantitative research methods, was used. Measurements were made before and after the application to the experimental and control group students, who were selected impartially in accordance with the model. For this purpose, lesson plans that were integrated with both a field trip and school garden activities and prepared in accordance with the 5E learning model were used in the experimental group. The study group of the research consists of 50 (25 experimental, 25 control group) 6th grade students studying at a public school in the city center of Çorum in the 2022-2023 academic year. The data of the“Interest Scale for Science Subjects”and“Motivation Scale for Science Education”pen-ended questions prepared for students to answer before and after the trip. The analysis of the quantitative data obtained from the scales was made with the SPSS program, and the open- ended questions in which students' opinions were taken were subjected to content analysis. As a result of the research, there was a significant increase in both the interest in science subjects and the motivation scores for science learning of the experimental group, while no significant difference was found in the interest in science subjects and motivation scores for science learning of the control group students. In addition, the students also expressed positive opinions about the trip to the open- ended questions asked to them. In this context, the students stated that the activities were fun, they increased their interest in the science lesson and they understood the subject better. As a result of the research, considering that the interest and motivation of the students increased due to classroom and extracurricular activities, such activities It is possible to plan with larger groups and allow more students to benefit from these environments. Considering that this trip, which was carried out within the scope of the science course, increased the interest and motivation of the students towards the course, it is possible to suggest that out- of- school environments can be used in the courses where the motivation and interest of the students is low.