Wage expectation dynamics in the Turkish labor market
Türkiye işgücü piyasasında beklenen ücret dinamikleri
  1. Tez No: 822429
  2. Yazar: HAMZA MUTLUAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez, iş başvurusu sürecinde iş arayanların ücret beklentilerini belirleyen faktörleri incelemekte ve bu beklentiler ile Türkiye işgücü piyasasındaki fiili ücretler arasındaki farklılıkları analiz etmektedir. Bu çalışmanın önemini belirleyen temel faktör, iş arayanların ücret beklentileri hakkında veri toplamanın zorluklarıdır; bu nedenle konu, mevcut literatürde sınırlı bir ilgi görmüştür. Bu bağlamda, çalışmanın bu az araştırılmış konuya odaklanması önemini daha da artırırken iktisat alanına sağladığı önemli katkıyı da daha belirgin kılmaktadır. Bu araştırmada Türkiye'de önde gelen bir işe alım platformu Kariyer.net tarafından sağlanan özgün bir veri setini kullandık. Veri seti, 2018 ile 2022 yılları arasında yatay kesit verilerini içermektedir. Veri seti, iş arayanların demografik özellikleri ve beklenen ücret gibi çok çeşitli bilgileri kapsamaktadır. Kariyer.net verisine ek olarak, Türkiye işgücü piyasasındaki ücret dinamiklerini analiz etmek için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayınlanan Hanehalkı işgücü anketi veri setini kullandık. Sonuçlar, kadınların erkeklere kıyasla daha düşük ücret beklentisine sahip olduğunu göstermektedir. Yaş grupları sonuçlarına göre, beklenen ücretlerin belirli bir noktaya kadar arttığına dair net bir örüntü vardır. Kamu üniversitelerden mezun olan bireyler, özel üniversitelerinden mezun olanlara kıyasla daha düşük ücret beklentisine sahiptir. Meslek kategorisi incelendiğinde, yöneticilik pozisyonuna başvuran iş arayanlar meslek grupları arasında en yüksek ücret beklentisine sahiptir. İş arayanların üniversitede okudukları fakülte dikkate alındığında, tıp fakültesinden mezun olanların iktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olanlara kıyasla oldukça yüksek ücret beklentileri olduğu görülmektedir. Akademik performans göstergelerine dayalı olan üniversite sıralama değişkeni, en yüksek sıralamalı üniversiteden mezun olan bireylerin, en düşük sıralamalı üniversiteden mezun olanlara göre belirgin bir şekilde daha yüksek ücret beklentilerine sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the factors determining job seekers' wage expectations during the job application process and analyzes the disparities between these expectations and the actual wages in the Turkish labor market. The primary factor that underscores the significance of this study is the challenge associated with gathering data on job seekers' wage expectations; therefore, the subject has received limited attention in the existing literature. In this context, the study's focus on this less-explored subject heightens its importance and highlights its significant contribution to the field of economics. We used a unique dataset from a major recruitment platform in Turkey, Kariyer.net. The dataset includes repeated cross-sectional data for 2018 to 2022. It covers a wide range of information on job seekers' demographic characteristics and the expected wages of job seekers. In addition to the Kariyer.net dataset, we utilized the Household Labor Force Survey dataset provided by the Turkish Statistical Institute (Turkstat) to analyze wage dynamics in the Turkish labor market. The results show that females have lower wage expectations than males. According to the age groups' results, a clear pattern exists of increasing expected wages until a certain point. Individuals who graduated from public universities have lower wage expectations than private university graduates. When examining the occupational category, job seekers who applied for managerial positions have the highest wage expectations among the occupational groups. Individuals who studied in the faculty of medicine have considerably higher wage expectations than those in the economics and administrative. Based on academic performance indicators, the university ranking variable shows that graduates from the highest-ranked university have significantly higher wage expectations than those from the lowest. Cette thèse examine les facteurs déterminant les attentes salariales des demandeurs d'emploi au cours du processus de candidature et analyse les disparités entre ces attentes et les salaires réels sur le marché du travail turc. Le principal facteur qui souligne l'importance de cette étude est le défi associé à la collecte de données sur les attentes salariales des demandeurs d'emploi ; par conséquent, le sujet a reçu une attention limitée dans la littérature existante. Dans ce contexte, l'accent mis par l'étude sur ce sujet moins exploré accroît son importance et met en évidence sa contribution significative au domaine de l'économie. Nous avons utilisé un ensemble de données unique fourni par une importante plateforme de recrutement en Turquie, Kariyer.net. L'ensemble de données comprend des données transversales répétées pour 2018 à 2022. Il couvre un large éventail d'informations sur les caractéristiques démographiques des demandeurs d'emploi et les salaires attendus. En plus de l'ensemble de données Kariyer.net, nous avons utilisé l'ensemble de données de l'enquête auprès des ménages concernant leurs statuts et leurs activités vis-à-vis du marché de travail par l'Institut statistique turc (Turkstat) pour analyser la dynamique des salaires dans le marché du travail turc. Les résultats montrent que les femmes ont des attentes salariales inférieures à celles des hommes. Selon les résultats par groupe d'âge, il existe une tendance claire à l'augmentation des salaires attendus jusqu'à un certain point. Les diplômés des universités publiques ont des attentes salariales inférieures à celles des diplômés des universités privées. Les chercheurs d'emploi qui ont postulé pour les professions de gestion ont les attentes salariales les plus élevées parmi les chercheurs d'emploi. Les personnes ayant étudié à la faculté de médecine ont des attentes salariales considérablement plus élevées que celles en économie et en administration. Sur la base des indicateurs de performance académique, la variable de classement des universités montre que les diplômés des universités les mieux classées ont des attentes salariales nettement plus élevées que ceux des universités les moins bien classées.