The dynamics of the gender wage gap in late career: A theoretical model
Geç kariyer döneminde cinsiyet ücret farklılıklarının dinamikleri: Teorik bir model
  1. Tez No: 888153
  2. Yazar: GÜLCE DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ARDA GİTMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, 2005-2023 yıllarını kapsayan Türkiye Hanehalkı ˙Işgücü ˙Istatistikleri'ni kullanarak, kariyerin geç aşamasına odaklanarak cinsiyet ücret farkını incelemektedir. Sözleşme teorisi ve anlatılar literatürünü bir araya getirerek, geleneksel istatistiksel ayrımcılık teorisine alternatif sunan yenilikçi bir ayrımcılık perspektifi sunmaktadır. Iki dönemli kariyer endişeleri modeli, farklı inanç sistemlerinin ücretleri nasıl etkiledigini keşfetmek için rasyonel Bayes güncellemesi ve anlatı ˘ temelli aşırı güncelleme mekanizmalarını içermektedir. Bulgular, anlatı temelli güncellemenin kadınlar için ücret varyansını artırdıgını ve cinsiyet ücret farkını ˘ pekiştirdigini göstermektedir. Ampirik analiz, modelin öngörülerini destekley- ˘ erek, özellikle hizmet sektöründe kariyerin geç aşamasında kadınlar için önemli ölçüde daha yüksek ücret varyansı ve genişleyen cinsiyet ücret farkını ortaya koymaktadır. Araştırma, sektörel özelliklerin ücretler üzerindeki etkisini ve işgücü piyasalarındaki sosyal önyargıların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
I examine the gender wage gap in the late career stage, utilizing data from the Turkish Household Labor Force Survey spanning 2005 to 2023. By integrating elements of contract theory and narratives, the study offers a novel perspective on discrimination that challenges the traditional statistical discrimination theory. The two-period career concerns model incorporates rational Bayesian updating and narrative-driven extremist updating mechanisms to explore how different belief systems affect wages. The findings reveal that narrative-driven belief updating exacerbates wage variance for women and reinforces gender wage gaps. Empirical analysis supports the model's predictions, showing significantly higher wage variance for women and a widening gender wage gap in the late career stage, particularly in the service sector. The research underscores the critical role of sector-specific characteristics in shaping wage outcomes and highlights the importance of addressing biases formed by social expectations in labor markets.