Pankreatik kanser hücre hattında diaposinin'in apoptoz indükleyici etkisinin gösterilmesi
Apopitotic effect of diapocynin on pancreatic cancer cell line
  1. Tez No: 822435
  2. Yazar: MEHMET KİRAZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOYU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünya Sağlık Örgütünün GLOBOCAN 2020 verilerinde 2020'de Pankreass kanseri sebebiyle, her iki cinsiyet ve her yaştan 466.003 ölüm görülmüştür ve dünya genelinde kanserler arasında yedinci sıradadır. Her yıl artan insidansı ile önemli bir mortalite ve morbidite sebebidir. Retroperitoneal bir organ olan pankreasın anatomik komşulukları ve hem çölyak arter hem de süperior mezenterik arterden beslenen kanlanması sebepleriyle malignitelerinde metastaz görülmesi kolaydır. Tanı esnasında uzak tutulum gösterme olasılığının yüksek olması hastalığın prognozunun kötü ve mortalitesi yüksek olmasıyla ilişkilidir. Günümüzde bitkisel kaynaklı antioksidan molekül araştırmaları hız kazanmıştır. Bitki köklerinden elde edilmiş doğal bir NOX inhibitörü olan Aposinin anti kanser araştırmalarda umut verici olarak görülmüştür. Diaposinin aposinin homo-dimeri olup anti-oksidan anti-inflamatuar ve nöroprotektif etkisi pek çok çalışmada gösterilmiştir. Diaposinin molekülü hakkında anti-kanser çalışmalar kısıtlı kalmıştır. Çalışmamızın deneylerinde diaposinin uygulaması sonrasında pankreatik kanser hücre hattı olan PANC-1 hücrelerinin proliferasyon yeteneğinin doz bağımlı azaldığı, koloni oluşturabilme yeteneklerinin doz bağımlı olarak inhibe olduğu ve hücrelerin apoptoza yöneldiği görülmüştür. Literatür ile uyumlu olan bu verilerimiz gelecekte kanser tedavilerinde diaposinin'in ümit verici bir ajan olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organisation's GLOBOCAN 2020 data, in 2020, 466,003 deaths from pancreatic cancer occurred in both sexes and all ages, ranking seventh among cancers worldwide. It is an important cause of mortality and morbidity with an increasing incidence every year. Metastasis is easy to be seen in malignancies of the pancreas due to its anatomical neighbourhood as a retroperitoneal organ and its blood supply from both the celiac artery and superior mesenteric artery. The high probability of distant involvement at the time of diagnosis is associated with poor prognosis and high mortality. Today, research on plant-derived antioxidant molecules has gained momentum. Apocynin, a natural NOX inhibitor obtained from plant roots, has been seen as promising in anti-cancer research. Diapocynin is the homo-dimer of apocynin and its anti-oxidant, anti-inflammatory and neuroprotective effects have been shown in many studies. Anti-cancer studies on diapocynin molecule have remained limited. In the experiments of our study, it was observed that the proliferation ability of pancreatic cancer cell line PANC-1 cells decreased dose-dependently, their ability to form colonies was inhibited dose-dependently and the cells were directed towards apoptosis after diapocynin administration. These data, which are consistent with the literature, suggest that diapocynin may be a promising agent in cancer treatments in the future.