Kent ve mekansal bellek ilişkisi-çiçekli kadın
The relationship between city and spatial memory - the woman with flowers
  1. Tez No: 822458
  2. Yazar: GÖKAN DELİ
  3. Danışmanlar: PROF. CEM KAĞAN UZUNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çiçekli Kadın isimli yüksek lisans tez çalışması; bir kadının geçmişe dair anılarını canlı tutabilmek adına, düzenli olarak gittiği mekanla kurduğu bağı, sinema diliyle anlatan bir kısa film olarak düzenlenmiştir. Küreselleşme ve kentleşme gibi çeşitli sebeplerle yok olan bellek mekanların, bireylerin üzerinde bıraktığı olumsuz etkileri, sinema aracılığıyla ele alarak izleyicinin bu durum hakkında düşünebileceği bir anlatı oluşturulmuştur. Filmde değinilmek istenen temel mesele; hızla değişen, dönüşen büyük şehirlerde yaşayıp sisteme ayak uydurmakta güçlük çeken insanların, zaman içinde kentleşmeye yenik düşüp yitirdikleri yaşam alanlarına, hatıralara duydukları özlemdir.
Özet (Çeviri)
Master's thesis named florist woman was arranged as a short film that tells the language of cinema about the bond she establishes between the places she regularly visits in order to keep memories alive. The negative effects of memory spaces, which have disappeared due to various reasons such as globalization and urbanization will be handled through cinema, and a narrative will be formed in which the audience can think about this situation. The main issue I want to address in the movie is the longing for the living spaces and memories that people who are changing, transforming, living in big cities and having difficulty in keeping up with the system.