Kurumsal imaj oluşturmada sponsorluk uygulamalarının rolü üzerine teorik ve ampirik bir çalışma
A theoretical and empirical study on the role of sponsorship in building corporate image
  1. Tez No: 822471
  2. Yazar: MERVE NUR TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Olumlu ve güçlü kurumsal imaja sahip kuruluşlar günümüz toplumu tarafından kaliteli ürün üreticisi, güvenilir işletme, toplumsal duyarlılığa sahip kuruluşlar olarak değerlendirilmekte ve bütün bu olumlu düşünceler faaliyette bulunduğu sektörde rekabet avantajı sağlamaktadır. Olumlu bir kurumsal imaja sahip olabilmek için kurumların çeşitli halkla ilişkiler yöntem ve tekniklerini tercih etmeleri gerekmektedir. Kuruluşların olumlu bir kurumsal imaj oluşturabilmeleri ya da sağlamlaştırabilmeleri için yararlanabileceği yöntemlerden birisi sponsorluk çalışmalarıdır. Hedef kitlelere ulaşmanın hızlı, etkili ve kolay yollarından olan sponsorluk faaliyetleri, kuruluşların ürün ve hizmetlerine yönelik toplum nezdinde olumlu düşünceler oluşmasını sağlamaktadır. Son zamanlarda sponsorluk faaliyetlerine kuruluşlar bütçelerinden önemli pay ayırmaktadır. Bunun karşılığında ise sponsorluğun sağladığı birçok maddi ve manevi kazancı elde etmektedirler. Buradan hareketle bu çalışma, sponsorluk uygulamalarının kurumsal imaj oluşumundaki rolünü Trendyol örneğinde ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmaya dayanak oluşturacak veriler amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak 18 yaş ve üzeri 400 internet kullanıcısına uygulanan online anket yöntemiyle elde edilmiştir. Online anket neticesinde elde edilen veriler elektronik ortamda (SPSS programıyla) analiz edilmiş ve sponsorluk uygulamalarının kurumsal imaj oluşumundaki rolü ile ilgili bulgulara ulaşılmıştır. Araştırmanın neticesinde sponsorluk faaliyetlerinin kurumsal imaj oluşturmada önemli bir rolü olduğu, bireylerin gerçekleştirilen sponsorluk çalışmalarını ilgi çekici bulmasının kurumsal imajın olumlu yönde oluşmasını sağladığı, bireylerin daha çok spor ve sosyal sorumluluk alanlarında yapılan sponsorluk faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olduğu, çeşitli alanlarda daha fazla sponsorluk faaliyetleri yapılmasını istedikleri ve sponsorluk faaliyetinde bulunan kuruluşun toplum tarafından tanınmasının kuruluşun imajına olumlu etkiler sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, Trendyol'un sponsorluk faaliyetleri ile toplum nezdinde olumlu kurumsal imaja sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where corporate image gains more importance day by day, organizations are not only focused on production, and it is understood that organizations care about the good thoughts of the target audience, their adoption and the formation of a positive corporate image in the society. Organizations with a positive and strong corporate image are considered by the society as producers of high quality products, reliable businesses, and organizations with social sensitivity, and all these positive thoughts provide competitive advantage to the companies in the sector in which they operate. In order to have a positive corporate image, institutions should prefer various public relations methods and techniques. One of the methods that organizations can use to create or strengthen a positive corporate image is sponsorship activities. Sponsorship activities, which are one of the fast, effective and easy ways to reach target audiences, create positive thoughts about the products and services of organizations in the eyes of the society. Recently, organizations allocate a significant share of their budgets to sponsorship activities. In return, they receive many material and moral gains from sponsorship. In this study, it is aimed to reveal the role of sponsorship in creating corporate image, which is one of the advantages it provides to institutions. In the study conducted in the case of Trendyol, field research was conducted on internet users aged 18 and over. The results of the study, which was conducted with 400 subjects by online questionnaire method, were analyzed. As a result of the research, it has been concluded that sponsorship activities have an important role in creating corporate image, that individuals find the sponsorship activities interesting ensures that the corporate image is positive, that individuals are more informed about the sponsorship activities in the fields of sports and social responsibility, that people want more sponsorship activities in various fields and the recognition of the sponsoring organization by the society has positive effects on the image of the organization. In addition, it has been determined that Trendyol has a positive corporate image in the eyes of the society with its sponsorship activities.