From little acorns to mighty oaks: Self-regulation strategies of the top ranking science high school students in Turkey and factors promoting the development of these strategies
Tohumdan ağaca: Türkiye'nin en yüksek puanla öğrenci alan fen liselerinde okuyan öğrencilerin özdüzenleme becerileri ve bu becerileri geliştirmelerinde etkili olan faktörler
- Tez No: 822470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu araştırmanın birincil amacı öz düzenlemeli öğrenme sürecini ve bu sürecin oluşmasını etkileyen faktörleri ayrıntılı bir şekilde incelemektir. Bu amaçla öz düzenlemesi yüksek öğrencilerin kullandığı öz düzenleme stratejileri, öz düzenlemenin alana özgü bir beceri mi yoksa genel bir beceri mi olduğu, öğretmenlerin öz düzenlemeye dair görüşleri ve öz düzenleme becerisini geliştiren hem öğretimle ilgili hem de kişisel faktörler araştırılmıştır. Bu çalışma yöntemi karma araştırma yöntemidir Küme örneklemesi yöntemiyle nicel veriler Öz Düzenlemeli Öğrenme Stratejileri Ölçeği (ÖÖSÖ) aracılığı ile öğrencilerden ve Öz-Düzenlemeli Öğrenme Öğretmen İnanç Ölçeği (ÖÖÖİÖ) aracılığı ile öğretmenlerden toplanmıştır. Çalışmanın örneklemi Türkiye'nin liselere giriş sınav sonuçlarına göre en yüksek puanla öğrenci alan fen liseleri arasından seçkisiz örnekleme metodu ile seçilen 5 fen lisesinden toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise yine aynı fen liselerinden Öz Düzenlemeli Öğrenme Stratejileri Ölçeği'nden en yüksek puanı alan öğrencilerden seçilerek, öğretmenlerden ise maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile öğrettikleri ders, tecrübe yılı ve cinsiyet bakımından maksimum çeşitliliği gösterecek şekilde seçilmiştir. Öz Düzenlemeli Öğrenme Stratejileri Ölçeği 857 öğrenciye, Öz-Düzenlemeli Öğrenme Öğretmen İnanç Ölçeği 106 öğretmene uygulanmıştır. Ayrıca 15 öğrenci ve 15 de öğretmen ile de mülakatlar yapılmıştır. Elde edilen bulgular göstermiştir ki hedef koyma, çeşitli motivasyon sebepleri yaratma, bu hedefe yönelik stratejik planlama yapma, çevreyi de organize etme, öğrenme görevine yönelme, dikkati toplamak için stratejiler kullanma, önceki bilgileri canlandırma, çeşitli öğrenme metotlarını uygulama, yardım alma ve öz değerlendirme bu öğrenciler tarafından en çok kullanılan öz düzenleme yöntemleridir. Ayrıca araştırmanın sonuçları göstermiştir ki öz düzenleme hem alana özgü hem de genel özellikler taşımaktadır. Bunun yanında öğretmenlerin öz düzenlemeli öğrenme konusunda destekleyici fikirleri olduğu, buna paralel olarak da öğrenimin birçok parçasının öz düzenlemeyi teşvik edebildiği saptanmıştır. İdealist ilkokul öğretmenleri ve uyguladıkları metotlar öz düzenlemeye katkıda bulunun önemli faktörler olarak vurgulanmıştır. Ortaokul ve lise öğretmenlerinin de var olan öz düzenleme becerilerini korumada ve geliştirmede etkili olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında çocuğunun öz düzenleme becerisi geliştirmesine yardım eden ilgili bir ebeveyne sahip olmanın öz düzenleme becerilerine sahip bir kardeşin ya da sosyal çevreden model olabilecek bir bireyin varlığının öz düzenlemeyi geliştirici faktörler olduğu bulunmuştur. Ayrıca öz yeterlik algısının ve eleştirel düşünme becerisinin öz düzenlemeyi olumlu etkileyen faktörler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate self-regulated learning (SRL) process and the factors promoting the development of self-regulated learning process in depth. Therefore, the present study investigated the SRL strategies used by students, the domain specificity of self-regulated learning process, SRL related beliefs of teachers, and also instructional as well as individual factors promoting the development of SRL. The study had a mixed method design. Using the cluster sampling method, quantitative data of the study were collected via The Self-regulatory Strategies Scale (SRSS) from the students and via Self-Regulated Learning Teacher Belief Scale (SRLTB) from the teachers. The sample of the study were randomly chosen among the top ranking science high schools of Turkey. Qualitative data of the study were collected from the students and teachers with the help of criterion sampling method and maximum variation sampling method respectively. The students were chosen among the ones who got the highest score from SRSS while the teachers were chosen ensuring maximum variation in terms of their branch, years of experience and gender. In total, SRSS was administered to 857 students while SRLTB was administered to 106 teachers. Besides, 15 teachers and 15 students were interviewed. The results of the study showed that the students utilize a range of SRL strategies such as goal setting, forming multiple motivational beliefs, strategic planning, environmental organization, task orientation, attention focusing, activating prior content knowledge, use of various task strategies, help seeking and self-evaluation. In addition, the findings of the study showed that SRL has both general and domain specific aspects. Also, the teachers working at the top ranking science high schools of Turkey were found to have advocating beliefs of self-regulation. In line with this result, it was revealed that there are several instructional factors affecting the development of SRL. Various methods employed by devoted primary school teachers were found to be a contributing factor while methods employed by middle and high school teachers were found to help students preserve self-regulated learning skills. Finally, individual factors such as having caring parents who coach self-regulation process as well as siblings and some from the social circle who model self-regulation were found to be effective in promotion of SRL. Beliefs of self-efficacy and having critical thinking skills were also found to be influential in SRL process.