Kalaycılık' belgesel – Elle üretimden otomasyona yok olan zanaatlar
Tinner – disabling crafts from manufacturing to automation'Tining' documentary
- Tez No: 822479
- Danışmanlar: PROF. BÜLENT VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Sanayi devriminin ortaya çıkışı sonrasında, üretim şekilleri ve ilişkileri toplum hayatına nasıl yansımış, feodalitenin sarsılması ve yok olması sonucunda ortaya çıkan Fransız İhtilali, milliyetçilik ve ulus kavramlarının insan hayatına katkısı nasıl olmuştur. Sanayi devriminden sonra gelişen teknoloji ile birlikte yok olmaya başlamış değerlerin, mesleklerin öneminin vurgulanması“Kalaycılık”tez filmiyle amaçlanmıştır. Elle üretim şeklinden zamanla seri üretime, otomasyona geçen insanlığın sosyal hayatının nasıl değişime uğramasının araştırılması bu çalışmanın teması olmuştur. Tez filmi aracılığıyla, kalaycılığın halk bilimine katkısı tarihsel süreci içinde ele alınmıştır. Bu sürecin geçmişten günümüze gelişimi, uzman görüşü ile aktarılmış ve kalaycı ustası ile birlikte kalay yapımının bütün aşamaları görsel olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The emergence of the industrial revolution, how the forms of production were reflected in social life, the French Revolution, which emerged as a result of the collapse of feudalism, is a striking example of how the concepts of nationalism and nation contributed to human life. Emphasizing the importance of values and professions that started to disappear with the developing technology after the industrial revolution. To examine how the social life of humanity has changed over time from manual production to mass production. In the documentary, the contribution of tinsmithing to folklore is discussed together with its history. Its development from past to present is conveyed with expert opinions. All stages are presented visually with the tinner.