Why Label Alevi Islam as Shi'ite?: A Comparative Inquiry into Alevi Identity Outside of the Sunni-Shi'ite Framework
Alevi İslam'ın Şia Olarak Tanımlanması Sorunsalı!: Aleviliğin Sünni-Şii Sınırların Dışında Karşılaştırmalı Bir Analizi
  1. Tez No: 822496
  2. Yazar: REYHAN ERDOĞDU BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVİD B. COOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Rice University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Aleviler Türkiye'de var olan en önemli dini azınlık gruplarının başında gelmektedir. Alevilikle ilgili akademik çalışmaların sayısı yirminci yüzyılın ikinci yarısı itibari ile önemli ölçüde artmış olsa da, Aleviliğin Şia'nın bir kolu olup olmadığı sorusu henüz bir cevap bulamamıştır. Modern dönemde Alevilik hakkında yapılan çalışmaların ekseriyeti Alevilik ve Şia'nın ortak dini motiflerine vurgu yaparak Aleviliği Şia'nın bir alt dalı olarak nitelendirmektedir. Hâlbuki bu çalışmalar Aleviliğin Şia olarak tanımlanmasına sebebiyet veren bu dini unsurların Alevilik ve Şia da nasıl ve ne şekilde algılandığının karşılaştırmalı bir analizini sunmamaktadırlar. Biz bu çalışmamızda karşılaştırmalı din metodunu kullanarak Aleviliğin Şia'dan ayırt edici özelliklerini sunmakla birlikte Hz. Ali'ye duyulan sadakatin ve on iki imam inancının Alevilikte algılanışının Şia'dan nasıl bir farklılık gösterdiğinin analizini yapmaktayız. Aleviliğin Sünni ve Şii inançlar ile muhtemel olan bağlantısı ve onlardan ne ölçüde farklılık gösterdiği hususunun incelendiği bu çalışma modern dönemde yazılmış eserler, resmi arşiv belgeleri ve tarihi kayıtlar ile desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Alevis represent the most significant minority religious group in Turkey and the Alevi question represents a unique ethnic and religious challenge for the Turkish state. Although the number of academic studies on Alevism have dramatically increased in the last three decades, the question of whether Alevism is a branch of Shi`ism still remains a neglected subject of the Alevi literature. The majority of recent works on Alevism have automatically and straightly classified Alevism as Shi`ite due to the shared religious elements by the two groups. They did not intend, however, to analyze, compare and contrast those Shi`ite currents as to how they are applied/perceived in Shi`ism and Alevism. By using a comparative study of religion methodology, this research seeks to provide an elaborative analysis on the distinguishing features of the Alevi belief system, in relation to the Alid cause. While analyzing the contemporary approaches and archival of the official and historical records on Alevi belief, the particular focus of this dissertation is to understand, decode, and theorize the status of Alevism in conjunction with and separate from Sunnism and Shi`ism. In doing so, this dissertation argues that most of the existing scholarship fails to conceive of the Alevi differences outside of the Sunni-Shi`ite framework.