3 yıllık boy kısalığı vakalarının prospektif değerlendirilmesi
- Tez No: 822495
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TAHSİN TEZİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada ,Dr.Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Ünitesi'ne 1996-1998 tarihleri arasındaki 3 yıl boyunca boy kısalığı nedeniyle başvuran ve boyları 3 persentilin altında olan 238 çocuk, prospektif olarak incelenerek, hastaların boy kısalığı nedeninin ortaya konması diğer faktörlerin boy kısalığına etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Takip edilen çocukların % 53'ünde normalin varyantı olan boy kısalığı saptanırken,geri kalan % 47'sinde ise patolojik boy kısalığı saptandı.Bizde patolojik boy kısalığının literatüre göre daha fazla olmasının,patoiojik boy kısalığı saptanan hastaların %60'ının Ankara dışından hastanemize gönderilmelerinin oranı arttırdığı kanısındayız.FamiIyaI ya da konstitüsyonel boy kısalığı olan çocuklar arasında Ankara dışından gönderilenlerin oranı önemsenmeyecek kadar azdır.Ayrıca büyüme hormonu eksikliği ve hipotiroidinin de literatüre göre daha fazla olması da hastanemizin yurdun büyük bir kısmının tek referans devlet hastanesi olması ile açıklanabilir. Tüm hastalar arasında % 29.4 oranında malnutrisyon saptanmıştır.Fakat tek başına patolojik boy kısalığı nedeni olarak malnutrisyon % 2.9 oranında bulunmuştur.Malnutrisyon olan vakaların çoğunda ise temelde bir kronik hastalık saptanmıştır. Boy kısalığı vakalarında malnutrisyonun değerlendirilmesi daha kompleks bir durumdur ve bir çok belirleyici parametre vardır. Bu çalışmanın sonuçları hem hastanemize başvuran hasta populasyonuna hemde ülkemizin sosyoekonomik şartlarına temelde uygunluk göstermektedir. Benzer çalışmaların sadece hastanelerde değil aynı zamanda sağlık ocaklarında,ana çocuk sağlığı merkezlerinde, hatta saha çalışmaları ile yapılması daha sağlıklı verilerin elde edilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, 238 children who were admitted to the Endocrinology Unit of Dr. Sami Ulus Child Health and Diseases Training and Research Hospital for 3 years between 1996 and 1998 due to short stature and whose height was below the 3rd percentile were prospectively examined and the cause of the patients' short stature was determined. It was aimed to investigate the effects of other factors on short stature. While short stature, a variant of normal, was detected in 53% of the children followed, pathological short stature was detected in the remaining 47%. We believe that the fact that pathological short stature is higher than in the literature increases the rate that 60% of patients with pathological short stature are sent to our hospital from outside Ankara. Among children with familial or constitutional short stature, the rate of those sent from outside Ankara is negligible. In addition, growth hormone deficiency and hypothyroidism. The fact that it is higher than the literature can be explained by the fact that our hospital is the only reference state hospital in a large part of the country. Malnutrition was detected in 29.4% of all patients. However, malnutrition alone as a cause of pathological short stature was found in 2.9%. In most cases with malnutrition, an underlying chronic disease was detected. Evaluation of malnutrition in cases of short stature is more complex and there are many determining parameters. The results of this study are basically compatible with both the patient population applying to our hospital and the socioeconomic conditions of our country. Conducting similar studies not only in hospitals but also in health centers, mother and child health centers, and even through field studies can provide more accurate data.