Sosyal medya ve kadın psikolojisi kusursuz
Social media and women's psychology- flawless
- Tez No: 822502
- Danışmanlar: DOÇ. CENGİZ ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Psychology, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, sosyal medyanın kadın psikolojisi üzerindeki etkileri konusunda, bu etkiye maruz kalan kişiler üzerinde farkındalık yaratmaktır. Bu araştırmayla, sosyal medyada yer alan kusursuzluk algısının kadın psikolojisini olumsuz yönde etkilediği bulgusuna ulaşılmıştır. Bulgular, Sosyal Medya ve Kadın Psikolojisi - Kusursuz başlıklı tez filmine adapte edilmiştir. Filmde, beden imgesi bağlamında, kadınların bedenlerinin bütünüyle ilgili estetik kaygıyla yaşamasının nedenleri ortaya konulmuştur. Çalışmam sürecinde, sosyal medya ortamında fazla zaman harcayan kadınlarda, sürekli olarak kusursuzluğa vurgu yapan videoları izleme yoluyla uyarılmaktan kaynaklı kimi psikolojik değişimler ve kaygı bozukluğu oluştuğu gözlemlenmiştir. Kadınlardaki kaygı bozukluklarının, sosyal medya algoritmasının dayatması sonucunda ortaya çıktığı öngörülmektedir. Kadınların olumsuz yönde değişen ve belirli bir kalıba uymaya çalışan psikolojileri, özelde kadın, genelde toplum üzerinde olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Kişilerin birbiriyle ilişkilerinde aldıkları olumsuz eleştiriler sonucu; kadınlar, fiziksel kusurlarına dayalı şikâyetlerde bulunmaya başlamışlardır. Yapılan gözlemler ve araştırmalarla; kadınların olması gerektiği gibi değil de niçin daha ince veya daha estetik görünmediği yönünde bildirimler aldığı sonucuna ulaşılmıştır. Böylece düştükleri estetik kaygının odağını sosyal medyanın bulunduğu gözlenmiştir. Varılan sonuçlardan biri de, sürekli kendi fiziki durumlarını sorgulamalardır. Bugün yaşanan bu olumsuz duruma bağlı olarak, sosyal medyanın kadın kullanıcılarının bu konuda belli farkındalıklar yaşaması gerektiği, araştırmanın temel amacı haline gelmiştir.“Sosyal Medya ve Kadın Psikolojisi – Kusursuz”başlıklı tez filmi ise, bu yönde çalışmanın ikinci bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to raise awareness about the effects of social media on women's psychology on people who are exposed to this effect. With this research, it was found that the perception of perfection in social media negatively affects women's psychology. The findings were adapted to the thesis film Social Media and Women's Psychology - Perfect. In the film, in the context of body image, the reasons why women live with aesthetic concerns about their bodies are revealed. It has been observed that in women who spend a lot of time on social media, psychological changes occur due to arousal by constantly watching the perfect. It is predicted that these anxiety disorders in women arise as a result of the imposition of the social media algorithm. The psychology of women, which changes negatively and tries to fit a certain mold, has negative consequences on women in particular and society in general. People have begun to make approaches based on negative criticism and physical defects in their relations with each other. In the focus of aesthetic concern, there is a constant scrutiny about why the person does not look thinner and aesthetically pleasing, rather than as they should be. Depending on this negative situation experienced today, the main goal of the research is to raise awareness of female users of social media on this issue. Looking at the whole of the research; women are starting to experience anxiety disorders with this pressure. The thesis film titled“Social Media and Women's Psychology - Flawless”constitutes the second part of the study in this direction.