Yetişkinlerde sosyal medya bağımlılığı ile narsisistik kendilik boyutları arasındaki ilişki
The relationship between social media addiction and narcissistic self dimensions in adults
- Tez No: 878362
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal medya bağımlılığı ile narsisistik kendilik boyutları arasındaki ilişkinin sosyal medya kendilik nesnesi üzerinden incelenmesidir. Araştırma verileri, kartopu örnekleme yöntemi ile 2024 Ocak-Mart tarihleri arasında internet üzerinden çevrimiçi anket platformu kullanılarak elde edilmiştir. Çalışmaya 18-60 yaş arası toplam 621 kişi (402 kadın ve 219 erkek) katılmıştır. Katılımcılardan Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği-YF, Kendilik Psikolojisi Envanteri, Kendilik Nesnesi Anket Formu doldurmaları istenmiştir. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri ile normalliği incelenmiştir. Kullanılan bütün verilerin -1.5 ile +1.5 arasında olduğu görülmüş ve tümünün normal dağılıma sahip olduğu varsayımında bulunularak parametrik testler kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanlar arasındaki ilişki ise Pearson Korelasyon testi ile ölçülmüştür. Araştırmada; SMBÖ toplam puanı ile katılımcıların Savunmacı Kendilik kutuplarından aldıkları puanlar arasında anlamlı pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Ayrıca Sosyal Medya Kendilik Nesnesi Önem puanı ile, SMBÖ-YF toplam puan, SABK ve SAİEİ puanları arasında anlamlı pozitif bir korelasyon bulunmuştur. Sonuçlar, sosyal medya bağımlılığı, savunmacı narsisistik kendilik boyutları ve sosyal medya kendilik nesnesi puanı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the connection between social media addiction and narcissistic self-dimensions, as well as social media self-object. A total of 621 participants (402 female and 219 male) were involved in the study. Research data was colected between January and March 2024, via Internet on the on-line research platform using Snowball Sampling. Participants were requested to complete the Socio-Demographic Information Form, Self-Object Questionnaire, Social Media Addiction Scale-Adult Form, and Self-Psychology Inventory. The normality of the data was assessed through skewness and kurtosis values. All data fell within the range of -1.5 to +1.5, leading to the utilization of parametric tests under the assumption of a normal distribution. The relationship between scale scores was evaluated using the Pearson Correlation test. In the study, a significant positive correlation was observed between the total score of the Social Media Addiction Scale and participants' scores on narcissism in defensive poles. Furthermore, a significant positive correlation was identified between the Social Media Self-Object Importance score and both the total score of the Social Media Addiction Scale and the scores on narcissism in defensive poles. These findings indicate a significant association between social media addiction, defensive narcissistic self-dimensions, and social media self-object scores.