Endoskopik olarak duodenal ulkus ve duodenit saptanan hastalarda helıcobacter pylorı cag-a pozitifliği
Helicobacter pylori cag-a positivity in patients with endoscopic detected duodenal ulcus and duodenitis
- Tez No: 822510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRIM ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
H. pylori' ye bağlı enfeksiyonların değişkenliğinde çevresel ve konağa ait faktörler etkili olsa da, H. pylori suşlarının genetik farklılığı asıl önemli rolü oynar. Bir çok çalışmada GU, DU ve NUD hasta grublarında bu genetik değişkenlik gösterilmiştir. Patogenezde patojenite adasının temsilcisi olarak kabul edilen cag A geni önemli rolü oynar. H. pylori cag A ( + ) suşların ciddi ve şiddetli gastroduodenal hastalıklarla birlikteliği dikkat çekicidir. Çalışmamıza iki farklı endoskopik görünümü olan DU ve duodenit hasta gruplarından 20' şer kişi dahil edildi. DU ve duodenit hasta grubunda cag ( + )'liği incelendi ve aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu ( p = 0.05 ). Endoskopik tanı ve cag A ( + )' liğinin histoloji ve kültür ilişkisi ise aralarındaki fark anlamlı gözüksede istatistiksel olarak anlamsız bulundu ( p > 0.05 ). Daha geniş hasta grubu ile yapılacak çalışmalarda bu sonuçlarında anlamlı olabileceği düşünüldü. DU hastalığı duodenit hastalığına göre daha virülan H pylori suşları ile birliktelik gösterir. Serolojik testler virülan suşları tespit etmede güvenlidir. Aynı zamanda noninvazif, daha ucuz ve uygulaması daha kolay olduğu için son derece pratik testlerdir. Serolojik testler H. pylori enfeksiyonunun tanı ve tedavisini izlemede güvenilir metodlardır. Bu konudaki araştırmalar devam etmektedir. İleride serolojik testler ile kısa bir sürede tanı ve aşılama sayesinde de eradikasyon imkanına sahip olabileceğimiz düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although environmental and host factors are effective in the variability of H. pylori-related infections, the genetic diversity of H. pylori strains plays the most important role. Many studies have shown this genetic variability in GU, DU and NUD patient groups. The cag A gene, which is considered to be the representative of the pathogenicity island, plays an important role in pathogenesis. The association of H. pylori cag A (+) strains with serious and severe gastroduodenal diseases is noteworthy. 20 people each from DU and duodenitis patient groups, which had two different endoscopic appearances, were included in our study. Cag (+) level was examined in the DU and duodenitis patient groups and the difference between them was found to be statistically significant (p = 0.05). The relationship between endoscopic diagnosis and cag A (+) between histology and culture was found to be statistically insignificant (p > 0.05), although the difference between them seemed significant. It was thought that these results might be meaningful in studies to be conducted with a larger patient group. DU disease is associated with more virulent H pylori strains than duodenitis disease. Serological tests are safe in detecting virulent strains. At the same time, they are extremely practical tests as they are non-invasive, cheaper and easier to perform. Serological tests are reliable methods for monitoring the diagnosis and treatment of H. pylori infection. Research on this subject continues. It is thought that in the future, we will be able to achieve eradication through diagnosis and vaccination in a short time with serological tests.