Diyabetik hastalarda dispeptik semptomlarla endoskopik bulguların korelasyonu
Correlation of dyspeptic symtoms and endoscopic findings in diabetic patient
- Tez No: 194806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH KARINCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZETDiyabetes mellitus hiperglisemi ve komplikasyonları ile karakterize kronik birhastalıktır. Uzun süreden beri diyabeti olan hastalarda otonomik nöropati vefonksiyonel dispepsi, karın ağrısı, kusma, ishal, kabızlık, gecikmiş gastrik boşalma gibiçeşitli gastrointestinal semptomlar ortaya çıkabilir.En önde gelen semptomlar gastroparezi, ince ve kalın barsak motilitesindedeğişikliklere bağlıdır. Diyabetik bir hastada gastrointestinal semptomlar gastropareziyebağlanmadan önce üst GİS endoskopisi veya baryumlu pasaj grafisi ile gastrik ülser,duodenal ülser, gastrit ve özefajit gibi lezyonlar değerlendirilmelidir.Çalışmamızda dispeptik semptom tarifleyen diyabetik hastaların dispeptiksemptomlarının sıklığı ile endoskopik olarak artmış mukozal hasar arasındaki ilişkiningösterilmesini amaçladıkÇalışmaya dispeptik şikayetleri olan 42 diyabetik hasta ve 40 yandaş hastalığıolmayan dispeptik hasta alındı. Hasta grubunun; cinsiyet dağılımı 20 erkek (%47,6) ve22 bayan (%52,4) ve kontrol grubunun cinsiyet dağılımı 17 erkek (%42,5) 23 bayan(%57,5) şeklindeydi.Çalışmamızda dispeptik şikayetleri olan diyabetik ve nondiyabetik hastalarözefagogastroduodenoskopi ile değerlendirildiler. ÖGD bulgularına göre diyabetikhastalar ve kontrol grubu Pearson Ki-Kare testi kullanılarak karşılaştırıldılar.Diyabetik hastalar kötü glisemik kontrollü (HbA1C: 9,9 ± 2,8) olmalarınarağmen kontrol grubuna göre Glasgow Dispepsi Semptom Skorlaması ve ÖGDbulguları açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Gİ semptomlar diyabetik ve kontrolgrubunda benzerdi ve semptomların sıklığı açısından diyabetik hastalarla nondiyabetikkontrol hastaları arasında bir fark saptanmadı. Dispeptik diyabetli hastalardaendoskopik olarak görülen hiatal herni ile BMİ arasında zayıf bir korelasyon saptandı(p:0,02 ve r:0,35). Ancak diğer endoskopik bulgular ve Gİ semptomların sıklığı ile BMİarasında anlamlı bir fark saptanmadı. İnsülin kullanan hastalar ile insülin kullanmayandiyabetik hastalar arasında semptomlar ve ÖGD bulguları açısından bir fark bulunmadı.Endoskopik bulgular ve Gİ semptomlar açısından nöropatisi olan hastalar ile nöropatisiolmayan diyabetik hastalar arasında anlamlı bir fark saptanmadı.Çalışmamızda dispeptik diyabetik hasta grubu ile nondiyabetik kontrol grubuarasında endoskopik bulguları karşılaştırdık ve gastrik ülser (p: 0,04) anlamlı olarakdiyabetik grupta daha sık rastlanan bir lezyonken, diğer endoskopik bulgular (antralgastrit, pangastrit, duodenal ülser, bulbit, kardiya yetmezliği, hiyatal herni ve özefajit)açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Diyabetik grupta gastrik ülsersık rastlanmasına rağmen gastrik ülserli hastalar ile diğer endoskopik lezyonlarıngörüldüğü hastalar arasında Gİ semptomlar, diyabetik komplikasyonlar ve glisemikkontrol durumları arasında anlamlı bir fark saptanmadı. Aynı zamanda nonülserdispepsili diyabetik grup ile gastrik ve duodenal ülseri mevcut olan dispeptik diyabetikhasta grupları arasında Gİ semptomlar açısından da anlamlı bir fark saptanmadı.Kontrol grubuna göre diyabetik hasta grubunda hiatal herni daha fazla oranda görülenbir bulguydu. Artmış hiyatal herni sıklığından dolayı diyabetik hastalarda GÖR ve reflüsemptomları açısından dikkatli olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYDiabetes mellitus is a chronic disease characterized by hyperglycemia andcomplications. Patients with long-standing diabetes mellitus may develop autonomicneuropathy and demonstrate a variety of gastrointestinal symptoms such as functionaldyspepsia, abdominal pain, vomiting, diarrhea, constipation and delayed gastricemptying.The most of symptoms are due to gastroparesy and upper/lower bowel motilitychanges. However, before diagnosis of gastroparesy, in order to evaluate and rule outgastric ulcer, duodenal ulcer and gastritis endoscopies and Barium passage graphicsmust be taken.In our study, we aimed to demonstrate the relationship between theendoscopically increased mucosal damage and the frequency of dyspeptic symptoms inpatients with diabetes.42 diabetic patients with dyspeptic complain and 40 healthy dyspeptic peopleare involved in this study. 20 of the patient group were males and 22 were femaleswhere as 17 of the control group were males and 23 were females.In our study all of the dyspeptic patients with and without diabetes wereevaluated with video endoscopes. The diabetic patients and control group werecompared by using ki-square tests.Even though the diabetic patients had poor glisemic control (HBA1C: 9.9 ± 2.8),when compared with the control group according to the endoscopic evaluation andGlasgow Dyspepsia Symptom Scoring System no significant difference had beendetected. The symptoms of the diabetic group and the control group were familiar andthere was no significant difference between the frequencies of the symptoms in bothgroups. In dyspeptic diabetic patients a weak correlation between BMI andendoscopically detected hiatal hernia was reported (p:0,02 and r:0,35). However therewas no relation between BMI and the other gastrointestinal symptoms. There was nosignificant difference in terms of endoscopic findings and symptoms between theinsulin using and non using patients. Also there was no difference between the patientswith neuropathy and without neuropathy in terms of endoscopic findings andgastrointestinal symptoms.In our study we compared the endoscopic findings of diabetic patient group andnon-diabetic control group. While gastric ulcus was significantly higher in diabeticgroup, there was no significant difference between two groups in terms of otherendoscopic findings such as pangastritis, duodenal ulcus, bulbitis, hiatal hernia andesophagitis. Although gastric ulcus frequency in diabetic group is higher, in patientswith other endoscopic lesions there was no significant difference in terms ofgastrointestinal symptoms, diabetic complications and glisemic control when comparedwith the patients with gastric ulcus.Hiatal hernia frequency in diabetic patients was higher when compared with thecontrol group. Therefore the diabetic patients must be evaluated for the esophagealreflux symptoms.