Architectural production in state offices: An Inquiry into the professionalization of architecture in early republican Turkey
Devlet dairelerinde mimarlık üretimi: Erken Cumhuriyet döneminde Türkiye'de mimarlığın meslekleşmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 822524
  2. Yazar: BİLGE İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FRANZISKA BOLLEREY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Technische Universiteit Delft (Delft University of Technology)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Çalışma, mimarlığın ülkede modern anlamda meslekleşmesine sahne olan 20. yüzyılın ilk yarısında Türkiye'de mimarlık sahnesindeki mesleki eylemliliği, üretim ilişkilerini ve kurumsallaşma biçimlerini incelemektedir. Araştırmanın odak noktasını, ülkenin erken Cumhuriyet döneminde uyguladığı modern inşaat programının büyük bir kısmının yürütücüsü olan Bayındırlık Bakanlığı'ndaki tasarım ofisi başta olmak üzere kamu dairelerindeki mimari üretim oluşturmaktadır. Tez, Türkiye'deki modern mimarlığa ilişkin mevcut mimarlık tarihi çalışmalarında yaygın olarak takip edilmeyen bir yaklaşımı ortaya koymaktadır. Mimarlık ürünlerine, mimar birey/gruplarına ya da mimarlık düşüncesinin söylemsel ve kuramsal oluşumlarına odaklanmak yerine, mimarlık üretiminin kurumsal biçimlerini ve meslek içindeki mesleki pratikleri sorgulamakta ve bu bağlamda devlet istihdamını ve devlet dairelerinin üretimini ön plana çıkarmaktadır. Erken Cumhuriyet dönemi Türkiye'sindeki mimari üretimin önemli bir kısmı bu tür ofislerde yürütülmüş olmakla birlikte, bu üretim ilgili yazında tartışılmamış ve hatta belgelenmemiştir. Devlet istihdamı kavramı sadece fiili üretimle olan ilişkisi açısından önemli değildir; aynı zamanda Türkiye'de mimarlığın geç Osmanlı ve erken Cumhuriyet dönemleri boyunca meslekleşme sürecinde de önemli bir başlıtır. Dolayısıyla çalışma, Türkiye'de yapılı çevre tarihindeki ciddi bir boşluğu doldurmaya çalışmakla kalır, aynı zamanda da konuyu ülkede mimarlığın meslekleşmesi bağlamında formüle etmeye çalışır.
Özet (Çeviri)
The study inquires into the modes of operation, relations of production and forms of institutionalization in the architectural scene of the first half of the 20th century in Turkey, the period that witnessed the professionalization of the discipline in the country in the modern sense of the word. The focus of research is the architectural production in the public offices, especially the design office in the Ministry of Public Works, which is responsible for a major portion of the modern construction program that the country underwent in the early Republican era. The dissertation brings in an approach that has not been widely followed in the present architectural history studies on the modern architecture in Turkey. Instead of focusing on architectural products, architect individuals/groups or discursive and theoretical formations of architectural thought, it inquiries into the institutional forms of architectural production and the occupational practices within the profession, and in this context highlights state employment and the production of state offices, which had not been exclusively discussed or even documented before in the relevant literature before, although a significant portion of the architectural production in the early Republican Turkey had been carried on in such offices. The concept of state employment is not only important in its relevance to the actual production, but also is a major issue in the process of professionalization of architecture in Turkey throughout the late Ottoman and early Republican periods. Therefore, the study does not only try to fill a serious gap in the history of the built environment in Turkey, but also attempts to formalize the issue within the context of professionalization of architecture in the country.