Flört şiddeti ve çocukluk dönemi örselenme yaşantıları: Reddedilme duyarlılığı, akılcı olmayan inançların aracılık rolü
Dating violence and childhood traumatic experience: The mediating role of sensitive rejection, irrational beliefs
  1. Tez No: 822525
  2. Yazar: RUVEYDA SERÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP ÖZDEMİR BİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmada genç yetişkinlerin çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile flört şiddetine yönelik tutumları arasındaki ilişkide reddedilme duyarlılığı ve akılcı olmayan inançların aracılık rolü incelenmiştir. Araştırmaya Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi'nde farklı fakültelerde okuyan 960 üniversite öğrencisi katılmıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Flört Şiddeti Tutum Ölçeği (FŞTÖ), Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (CTQ), Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği (RDÖ) ve İlişkilerde İnanç Envanterinden (İİE) yararlanılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde yapısal eşitlik modeli, t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda çocukluk çağı örselenme yaşantıları, reddedilme duyarlılığı ve akılcı olmayan inançlar ile flört şiddetine yönelik tutum arasında doğrudan negatif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir. Flört şiddetine yönelik tutum için ölçekten alınan puan ortalamalarının düşmesi flörtte şiddetin kabul edildiği anlamına gelmektedir. Diğer bir ifade ile çocukluk çağı örselenme yaşantıları, reddedilme duyarlılığı ve akılcı olmayan inançlar arttıkça flört şiddetini kabul etme düzeyi de artmaktadır. Yapısal eşitlik modeli için ilk aşamada ölçüm modeli test edilmiş, ardından yapısal model test edilmiştir. Elde edilen sonuca göre çocukluk çağı örselenme yaşantıları ile flört şiddetine yönelik tutumları arasındaki ilişkide reddedilme duyarlılığı ve akılcı olmayan inançların aracılık rolünün olduğu belirlenmiştir. Modelin flört şiddetine yönelik tutum toplam varyansının %29'unu açıkladığı belirlenmiştir. Ayrıca araştırmada flört şiddetine yönelik tutumun demografik değişkenlere göre farklılaşma durumu araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre flört şiddetine yönelik tutumun cinsiyete ve madde kullanma durumuna göre farklılık gösterdiği, bu farklılığın erkekler ve sigara kullananların lehine olduğu, yaş ve ilişki süresine göre farklılaşmadığı belirlenmiştir. Elde edilen tüm bulgular ilgili literatür doğrultusunda tartışılmış ve bu bulgulara ilişkin bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of rejection sensitivity and irrational beliefs in the relationship between young adults' childhood traumatic experiences and their attitudes towards dating violence were examined. 960 university students studying at different faculties at Mehmet Akif Ersoy University and Gaziantep University participated in the research. Personal Information Form, Dating Violence Scale, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Rejection Sensitivity Scale (RSS) and Relationship Belief Inventory (RBI) were used in the study.. Structural equation model, t test and ANOVA test were used to analyze the data. As a result of the analyzes, it was determined that there is a negative relationship between childhood traumatic experiences, rejection sensitivity and irrational beliefs and attitudes towards dating violence. The decrease in the average score taken from the scale for the attitude towards dating violence means that violence in dating is accepted. In other words, as childhood traumatic experiences, rejection sensitivity and irrational beliefs increase, the level of acceptance of dating violence also increases. For the structural equation model, the measurement model was tested in the first stage, and then the structural model was tested. According to the results obtained, it was determined that rejection sensitivity and irrational beliefs had a mediating role in the relationship between childhood traumatic experiences and attitudes towards dating violence. It was determined that the model explained 29% of the total variance of attitudes towards dating violence. In addition, in the study, the differentiation status of the attitude towards dating violence according to demographic variables was investigated. According to the results obtained, it was determined that the attitude towards dating violence differed according to gender and substance use status, this difference was in favor of men and smokers, but did not differ according to age and duration of relationship. All the findings were discussed in line with the relevant literature and some suggestions were presented regarding these findings.