Political economy of archaeology in Turkey: An investigation of factors influencing archaeological research
Türkiye'deki arkeolojinin politik ekonomisi: Arkeoloji çalışmalarını etkileyen etmenler üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 822533
  2. Yazar: SONER AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ATAKUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Archeology, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1429
Özet
Bu araştırma, 1923-2020 yılları arasında Türkiye'deki arkeolojik çalışmaları etkileyen faktörleri kapsamlı bir şekilde anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma sayısı, konum, kronolojik aralık ve kurumsal bağlantılar açısından değişkenlikleri inceleyerek, bu değişimlerin gelecekteki etkilerini araştırmaktadır. Çalışma, kazılar ve yüzey araştırmaları da dahil olmak üzere arkeolojik veri setlerinin geriye dönük analizini kullanmaktadır. Bu değerlendirme, siyasi ve ekonomik faktörler ile arkeolojik faaliyetler arasında önemli bir etkileşimi ortaya koymaktadır. Ayrıca, belirli bölgelerde ve zaman dilimlerinde arkeolojik çalışmaların kesintiye uğraması, belirli alanlarda bilimsel araştırmaların kısıtlanması ve politik ve diplomatik etkileşimin araştırmacılar üzerindeki etkisi gibi çeşitli zorlukları da vurgulamaktadır. Çalışmanın teorik temelleri, neoliberal faktörlerin Türkiye'deki arkeolojik faaliyetleri önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Bu, arkeolojinin politik ve ekonomik faktörlerle iç içe olduğunu ve arkeolojik pratiklerin ve arkeologların kimliğinin deneysel süreçlerden çok politik ekonomi tarafından etkilendiğini göstermektedir. Araştırma girişimlerindeki büyüme veya düşüşün belirli nedenlerini ortaya çıkarmak için çalışma, arkeolojik araştırmalar için politikalar ve fonlamaya katkıda bulunan birbirine bağlı kurumları ve bireyleri incelemekte ve haritalamaktadır. Bu tez, arkeolojik araştırmaların desenlerinin hükümet politikalarından, akademik hedeflerden veya bu faktörlerin bir karışımından kaynaklanıp kaynaklanmadığını çözümlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, bu politikaların akademik çıktı, eğitim ve kültürel miras farkındalığı üzerindeki etkisini değerlendirerek sonuçlandırmıştır. Bulgular, Türkiye'deki arkeolojik çalışmalar ile siyasi ve ekonomik faktörler arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Özetle, bu araştırma, arkeoloji alanını anlamak ve gelecek çalışmalara yön vermek için politik ve ekonomik bir çerçevenin benimsenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research comprehensively endeavors to understand the factors influencing archaeological studies in Turkey, investigating variations in research count, location, chronological range, and institutional affiliations from 1923 to 2020. The study explores the future implications of these shifts. The research utilizes a retrospective analysis of archaeological data sets, including excavations and surface surveys. This evaluation brings to light a significant interaction between political and economic factors and archaeological activities. It further spotlights various challenges such as discontinuity of archaeological studies in certain regions and timeframes, constraints on scientific research in particular areas, and the sway of political and diplomatic interplay on researchers. The theoretical underpinnings of study suggest that neoliberal factors significantly influence archaeological activities in Turkey. This indicates that archaeology is inherently intertwined with political and economic factors, and the identity of archaeological practices and archaeologists is more influenced by the political economy than empirical processes. In a bid to unearth the specific causes of growth or decline in research initiatives, the study investigates and maps the intertwined institutions and individuals contributing to policies and funding for archaeological research. The dissertation aims to decipher whether the patterns of archaeological research emanate from governmental policies, academic objectives, or a blend of these factors. It concludes by evaluating the impact of these policies on academic output, education, and awareness of cultural heritage. The findings suggest a correlation between archaeological undertakings in Turkey and political as well as economic factors. In summary, this research underscores the imperative of adopting a political and economic framework in comprehending the field of archaeology and directing forthcoming inquiries.