Eğitimsel nörobilime ilişkin öğretmen eğitiminin özyeterliklerine ve ders tasarımlarına etkisi
The effect of educational neuroscience-based teacher training on self-efficiency and lesson desing
  1. Tez No: 822534
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGİSU KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Eğitimsel nörobilim alanı, beynin bilgiyi nasıl işlediği, öğrenme ve hafızanın nasıl oluştuğu ve motivasyon, dikkat ve duygu gibi faktörlerin öğrenmeyi nasıl etkilediği gibi soruları araştırır. Bu alandaki araştırmacılar, öğrenmenin altında yatan nöral süreçleri inceleyerek, bilimsel bulgular ile eğitim uygulamaları arasındaki boşluğu kapatmaya çalışırlar. Bu araştırma, eğitimsel nörobilime ilişkin öğretmen eğitimi uygulamasının öğretmenlerin öz yeterliğine, ders planlarına ve görüşlerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Karma yöntem modellerinden iç içe desende yürütülen bu araştırmada, nitel veriler nicel verilerin içine gömülmüştür. Araştırmanın nicel boyutunu kontrol grupsuz ön test ve son test deseni oluştururken, nitel boyut görüşmelerle derinleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinin Kartal ilçesinde görev yapan ve çalışmaya gönüllü katılım gösteren 10 Türk dili ve edebiyatı öğretmeni (N=10) oluşturmuştur. Araştırmaya katılan öğretmenlerle eğitimsel nörobilim temelli öğretmen eğitimi uygulaması altı hafta yürütülmüş. Araştırmanın nicel verileri, Tschannen-Moran ve Hoy (2001) tarafından geliştirilen ve Türkçeye Çapa, Çakıroğlu ve Sarıkaya (2005) tarafından uyarlanan Öğretmen Özyeterlik Ölçeği (ÖÖÖ) ile araştırmacı tarafından geliştirilen Eğitimsel Nörobilime İlişkin Ders Planı Puanlama Anahtarı aracılılığıyla toplanmıştır. İlgili alanyazın derinlemesine taranarak geliştirilen puanlama anahtarının Krippendorff alfa değeri 0,94 olarak hesaplanmış ve güvenilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nicel verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov normallik testi uygulanmış ve katılımcıların ön test ve son test puan ortalamalarının normal dağılıma sahip olduğu belirlenmiştir. Buna bağlı olarak bağımlı örneklem t testi ile nicel veriler incelenmiş etki büyükleri Cohen d katsayısı ile hesaplanmıştır. Nicel veriler SPPS 26.0 istatistik programıyla analiz edilmiştir. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Nitel veriler, son testler uygulandıktan sonra birebir görüşmelerle elde edilmiştir. Tümdengelimci anlayışla nitel veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The field of educational neuroscience researches answers to questions such as how the brain processes information, how learning and memory occur, and how factors such as motivation, attention, and emotion affect learning. Researchers in this field try to bridge the gap between scientific findings and educational practices by examining the neural processes underlying learning. This research aims to examine the effects of educational neuroscience-based teacher education practice on teachers' self-efficacy, lesson plans and opinions. In this research, which was carried out in a nested pattern, one of the mixed method models, qualitative data were embedded into quantitative data. While the quantitative dimension of the research was formed by the pre-test and post-test design without a control group, the qualitative dimension was deepened with interviews. The study group of the research consisted of 10 Turkish language and literature teachers (N=10) who worked in Kartal district of Istanbul province in the 2022-2023 academic year and participated in the study voluntarily. Educational neuroscience-based teacher training was carried out for six weeks with the teachers participating in the research. Quantitative data of the study were collected through the Teacher Self-Efficacy Scale (SLC) developed by Tschannen-Moran and Hoy (2001) and adapted to Turkish by Çapa, Çakıroğlu, and Sarıkaya (2005) and the Educational Neuroscience Lesson Plan Scoring Key developed by the researcher. The Krippendorff alpha value of the scoring key, which was developed by scanning the related literature in depth, was calculated as 0.94 and it was concluded that it was reliable. Kolmogorov-Smirnov normality test was used in the analysis of quantitative data and it was determined that the pretest and posttest mean scores of the participants had a normal distribution. Accordingly, the quantitative data were analysed with the dependent sample t test and the effect size was calculated with the Cohen d coefficient. Quantitative data were analysed with the SPSS 26.0 statistical program. Qualitative data were collected with a semi-structured interview form. Qualitative data were obtained in one-on-one interviews after the post-tests were applied. Qualitative data were analysed by content analysis method with a deductive approach.