J.J. Rousseau'da genel irade kavramı ve toplum din ilişkisi
General will concept and religious relationship in J.J. Rousseau
  1. Tez No: 822541
  2. Yazar: HAYRETTİN SOYUPAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRŞAD SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Aydınlanma çağının eleştirisiyle natüralizmin önemli düşünürlerinden olan Rousseau, insanı doğa durumunda ele alan ve uygarlaşmanın doğa durumuna aykırılığını savunan yaklaşımıyla devlet-toplum ilişkilerini felsefesini ortaya koymuştur. Bu ilişkilerin temelinde bireyin hakları yer almakla birlikte hak kavramını topluma tahsis etmiştir. O'na göre egemen olan halktır ve devleti egemen oluşturur. Bu surette genel irade oluşur ki o da ferdi iradenin bütünü niteliğindedir. Eğitim, siyaset, devlet ve din konularına tarihsel felsefesinde yer veren Rousseau'ya göre tüm iradelerin üstünde olan bir Tanrı anlayışı hakimdir. Öte yandan Rousseau, Tanrı anlayışında genel iradenin Tanrının iradesine evrildiği söylenebilir. Rousseau'ya göre din, samimiyet ve içtenlik gerektiren yürekten bir inanış biçimidir. Dolayısıyla bireyle Tanrı arasında olduğunu savunur. Bunu dışındaki paganizm şeklinde gelişme gösteren dinler, tamamen toplumu baskı altında tutmak ve yönlendirmek için uydurulan dinlerdir. O'na göre bir toplum dini söz konusudur ve bu dinin kuralları yalın, yoruma mahal vermeyecek biçimde ve az sayıda olmalıdır. Bu dinin dogmalarını, akıllı, iyiliksever, her şeye gücü yeten ve yardımsever bir Tanrı'nın varlığı; doğru olanların mutluluğu, kötülerin cezalandırıcısı, yasaların kutsallığı ve toplum sözleşmesi olarak niteleyen Rousseau, toplum dini ile dinin mümkün en olumlu etkileriyle bu dine mensup yurttaşlardan oluşan ahenkli ve yönetilebilir bir düzen kurulabilir.
Özet (Çeviri)
Rousseau, who was one of the important thinkers of naturalism with the criticism of the Enlightenment age, put forward his philosophy of state-society relations with his approach that deals with human being in the state of nature and defends the contradiction of civilization to the natural state. Although the rights of the individual lie at the basis of these relations, the concept of right has been allocated to the society. According to him, the sovereign is the people and the state is the sovereign. In this way, the general will is formed, which is the whole of the individual will. According to Rousseau, who includes education, politics, state and religion issues in his historical philosophy, an understanding of God above all wills prevails. On the other hand, Rousseau can be said that the general will evolved into the will of God in the understanding of God. According to Rousseau, religion is a form of belief that requires sincerity and sincerity. Therefore, it argues that it is between the individual and God. Other than this, religions that develop in the form of paganism are those that are completely invented to suppress and direct the society. According to him, there is a society religion and the rules of this religion should be simple, not allowing interpretation and in a small number. The dogma of this religion is the existence of a wise, benevolent, omnipotent and benevolent God; Describing it as the happiness of the righteous, the punisher of the wicked, the sanctity of laws and the social contract, Rousseau can establish a harmonious and manageable order consisting of citizens of this religion with the most positive effects of society religion and religion.