Yazma sorunu olan bir ilkokul öğrencisinin ince kas gelişiminin desteklenmesi ve yazım hatalarının giderilmesi
Supporting the fine motor development and rectifying spelling errors of an elementary school student with writing difficulties
- Tez No: 822542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAHİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yazma sorunlarına yol açan nedenlerden biri olan ince kas gelişimi yetersizliğinin yol açtığı; kalem tutma, yazma hızı, yazı boyutu, yazı biçimi v.b gibi nedenlerden dolayı yazı yazmada zorlanan öğrencilerin sorunlarının (fiziksel) tespit çalışmasının yanı sıra, ince kas gelişiminin desteklenmesi ve yazı analiz tekniği ile de yazma becerilerinin desteklenerek sorunlarının giderilmesinin amaçlandığı bu çalışma, nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kayseri ilinde ilkokul 3. Sınıfta öğrenim gören ve ince kas gelişimi yetersizliğinden dolayı yazma sorunları olan bir öğrenci oluşturmuştur. Örneklem seçiminde, çalışmanın amacı doğrultusunda seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçsal ölçüt örneklem kullanılmıştır. Bu kapsamda öncelikli olarak, araştırmacının kolay ulaşabileceği okullarda ölçütlere uygun öğrenci aranmıştır. Okul tespiti yapıldıktan sonra amaçsal örnekleme yöntemlerinden, ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, denek ve araştırmacının yazı yazma aşamasında kullandığı metinler ve çalışma sürecinden elde edilen ürünler,“Yazı Analiz Tekniği”,“Yazım Hataları Formu”ve“Çok Boyutlu Okunaklılık Ölçeği”ile analiz edilmiştir. Çalışmanın uygulama süreci; belirlenen denek, veli, sınıf öğretmeni ve araştırmacı tarafından belirlenen tarih ve saatlerde gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte yapılan kas hareketleri çalışmaları ve kesme, çizme, dikte, harf yönleri ile satır farkındalığının geliştirilmesine yönelik uygulanan etkinlikler sonucunda yazma sorunlarında ciddi bir düzelme görülmüştür. Yapılan ön test, son test okunaklılık ölçeği sonucuna göre deneğin ilk oturumda dikte ettirilen 53 kelimelik“KAR”metni yazısının okunaklılık puanı ön test ölçüm sonuçlarına göre; 7 ve“okunaklı değil”olarak bulunmuşken, son oturumda dikte ettirilen aynı metinde okunaklılık puanı; 12 ve“okunaklı”olarak bulunmuştur. Yani çalışmada kullanılan teknikler ve bire bir yapılan çalışmalar öğrencinin yazısının okunaklılık düzeyini gözle görülebilir bir oranda (“okunaklı değil”düzeyinden“okunaklı”düzeyine) yükseltmiştir. Aynı yazma üzerinde yapılan yazım hataları analizinde de ilk test sonucuna göre 53 kelimelik bir metni dikte ile yazarken 70 yazım hatası (harf atlama/ekleme, hece atlama/ekleme, kelime atlama/ekleme, harf karıştırma, bitişik/ayrı yazma, ters yazma, yanlış yazma, satır sonunda hece ayırma, noktalama hataları) yapan deneğin, uygulamadan sonra yapılan son test sonucunda 7 yazım hatasına düştüğü görülmüştür. Sonuç olarak ince kasları güçlendirmeye yönelik yapılan çalışmalar (atma, tutma, kesme, dairesel karalama, ip sarma, parmak uçlarının yumuşak bölümüyle tahtaya vurma, oyun hamuru ile yoğurma ve şekil verme, parmak kaslarını güçlendirme aleti (el yayı) ile egzersizler yapma, düzenli ve düzensiz çizgi çalışmaları, üzerinden gitme); ince kas gelişiminin yeterli olmamasından dolayı ciddi düzeyde yazma sorunu olan bir öğrencinin yazma sorunlarının giderilmesine önemli katkılar sağlamıştır. Ayrıca yazılan yazıların üzerinde başlangıçta öğrenci ile birlikte daha sonra kendine yaptırılan yazı analiz tekniğinin de yazma sorunlarının giderilmesinde önemli katkıları olduğu söylenebilir. Bu sonucun ülkemiz için de, alan yazında çözüme yönelik çalışmaların yetersizliği göz önüne alındığında, yazma bozukluğunun nedenlerinin tespit edilerek soruna uyun yapılacak çalışmalarla fark edilir biçimde giderilebileceğini ortaya konması açısından önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to support fine muscle development and to solve the problems by supporting the writing skills with the text analysis technique, as well as the (physical) determination of the problems of students who have difficulty in writing due to reasons such as holding a pencil, writing speed, font size, writing style, etc. caused by the lack of fine muscle development, one of the causes of writing problems, was conducted with the action research method, one of the qualitative research designs. The sample of the research was collected from a student who is studying in Kayseri province at the 3rd Grade of a primary school in the 2021-2022 academic year and has writing problems due to insufficient fine muscle development. In the sample selection, objective criterion sampling, one of the non-selective sampling methods, was used in accordance with the purpose of the study. In this context, as a priority, students who meet the criteria were searched for in schools that are easily accessible to the researcher. After the school determination was made, one of the objective sampling methods, the criterion sampling method was used. The data of the study, the texts used by the subject and the researcher at the writing stage and the products obtained from the study process were analyzed with the“Writing Analysis Technique”,“Typographical Errors Form”and“Multidimensional Legibility Scale.”The application process of the study was carried out at the dates and times determined by the designated subject, parent, classroom teacher and researcher. As a result of the muscle movement studies carried out in this process and the activities applied to the development of cutting, drawing, dictation, letter direction and line awareness, a serious improvement in writing problems was observed. According to the results of the pre-test and post-test legibility scale, the legibility score of the 53-word“SNOW”text dictated in the first lesson of the subject based on the pre-test measurement results was found as 7 and“unreadable”, readability score in the same text dictated last lesson was found 12 ve“readable”. In other words, the techniques used in the study and the one-on-one studies increased the legibility level of the student's writing at a noticeable rate (from the“not readable”level to the“readable”level). According to the first test result in the spelling errors analysis performed on the same writing, the subject who made 70 spelling errors (letter skipping/insertion, syllable skipping/insertion, word skipping/insertion, letter mixing, adjacent/separate writing, reverse writing, distortion, incorrect writing, syllable separation at the end of the line, punctuation errors) while writing a 53-word text by dictation also decreased to 7 spelling errors as a result of the last test conducted after the application. As a result, the studies conducted to strengthen the fine muscles (throwing, holding, cutting, circular scribbling, winding rope, hitting the board with the soft part of the fingertips, kneading and shaping with play dough, doing exercises with a finger muscle strengthening tool, regular and irregular line studies, going over) have made important contributions to the elimination of writing problems of a student with serious writing problems due to insufficient fine muscle development. In addition, it can be said that the writing analysis technique, which was initially commissioned by the student and then by himself on the written articles, has also made important contributions to the elimination of writing problems. It can be said that this result is also important for our country in terms of showing that the causes of writing disorder can be noticeably eliminated by identifying the causes of writing disorder and complying with the problem through studies to be conducted, given the inadequacy of studies aimed at solving it in the literature.