Koroner anjiyografi uygulanan hastaların kaygı düzeyleri ile hemşirelik bakımını algılayış durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety levels and perception of nursing care in patients undergoing coronary angiography
- Tez No: 822540
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN ONARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, koroner anjiyografi işlemi uygulanacak hastaların işlem öncesi ve sonrası dönemlerde kaygıları ile hemşirelik bakımını algılayış durumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir şehir hastanesinin kalp damar hastanesi anjiyografi ünitesinde Nisan-Temmuz 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden, 18 yaşından büyük, Türkçe okuma yazma bilen, herhangi bir psikiyatrik veya mental hastalığı olmayan, herhangi bir iletişim sorunu olmayan, ilk defa koroner anjiyografi yapılan ve sağlık profesyoneli olmayan 58 hasta oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Hasta Tanıtım Formu”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”ve“Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayışı Ölçeği”kullanılmıştır. Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayışı Ölçeği hem işlem öncesi hem de sonrası tekrarlanarak uygulanmıştır. Veriler SPSS 21 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Katılımcıların %62,1'i erkek, %43,1'i 60 yaş ve üzeri, %55,2'si ilköğretim mezunu, %34,5'i emekli, %84,5'i evlidir. Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçek puan ortalamaları sırasıyla işlem öncesi 42,26±5,38, 49,16±6,78; işlem sonrası 41,69±5,15, 48,03±7,24'tür. İşlem öncesi Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayışı Ölçeği puan ortalaması 71,22±6,11, işlem sonrası puan ortalaması ise 71,97±4,76'dır. Sonuç olarak hastaların işlem öncesi ve sonrası durumluk ve sürekli kaygı puan ortalamaları açısından orta düzey kaygı yaşadıkları görülmektedir. Araştırmada hastaların hemşirelik bakımını algılamalarının hem işlem öncesi hem de işlem sonrası dönemde yüksek olduğu söylenebilir. Bu sonuçlar doğrultusunda bireylere hemşirelik süreci yaklaşımıyla bakım verilerek sağlık durumlarının sürekli izlenmesi ve değişen ihtiyaçlarına göre bakımlarının yeniden planlanması, bu konuda kanıta dayalı çalışmaların arttırılması, hastaların kaygı düzeylerinin ve memnuniyetlerinin uygun ölçeklerle değerlendirilmesi, sonuçlara göre uygun planlamalar yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the anxiety of patients undergoing coronary angiography and their perception of nursing care before and after the procedure. The data were collected in the angiography unit of the cardiovascular hospital of a city hospital located in the Central Anatolia Region between April and July 2022. The sample of the study consisted of 58 patients who agreed to participate in the study, were older than 18 years of age, could read and write Turkish, did not have any psychiatric or mental illness, did not have any communication problems, underwent coronary angiography for the first time, and were not health professionals.“Patient Introduction Form”,“State-Trait Anxiety Inventory”and“Patient's Perception of Nursing Care Scale”were used to collect the data. State-Trait Anxiety Inventory and Patient's Perception of Nursing Care Scale were repeated both before and after the procedure. The data were analysed using SPSS 21 package programme. 62.1% of the participants were male, 43.1% were 60 years of age or older, 55.2% were primary school graduates, 34.5% were retired, and 84.5% were married. The mean State-Trait Anxiety Scale scores were 42.26±5.38, 49.16±6.78 before the procedure and 41.69±5.15, 48.03±7.24 after the procedure, respectively. The mean score of the Patient's Perception of Nursing Care Scale before the procedure was 71.22±6.11, and the mean score after the procedure was 71.97±4.76. As a result, it was observed that the patients experienced moderate anxiety in terms of mean state and trait anxiety scores before and after the procedure. It can be said that patients' perception of nursing care was high both before and after the procedure. In line with these results, it is recommended that individuals should be cared for with a nursing process approach, their health status should be continuously monitored and their care should be re-planned according to their changing needs, evidence-based studies on this subject should be increased, patients' anxiety levels and satisfaction should be evaluated with appropriate scales, and appropriate plans should be made according to the results.